ABD, Türkiye'ye F-16 Satışında Yeşil Işık

ABD, Türkiye'ye F-16 Satışında Yeşil Işık

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından kongreye gönderilen bir mektupta Türkiye yapılacak F-16 satışı ile ilgili önemli mesajlara yer verildi. Türkiye'nin...

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından kongreye gönderilen bir mektupta Türkiye yapılacak F-16 satışı ile ilgili önemli mesajlara yer verildi. Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletleri'nden satın almak istediği F-16 uçakları ile ilgili uzun zamandan beri belirsizlik devam ediyor. Ücret iadesi yapılmayan ve ücreti ödenmesi nedeniyle teslim edilmesi beklenen uçaklar ile ilgili yeni bir önemli adım atıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni bir mektup kongreye sunuldu. Türkiye yapılacak uçak satışının ABD'nin ulusal güvenlik çıkarları ile uyumlu olduğu ve NATO ile uzun vadeli birliktelikte de önemli bir avantaj sağlayacağı belirtildi. Açıklamalar sonrası Türkiye ile ABD arasında teslimat konusunda yeni bir görüşmenin yapılması bekleniyor.

Bedel Ödendi

Mektupta dikkat çeken detaylardan bir tanesi de Ankara'nın Rusya'dan aldığı S-400 sistemleri için bedelin ödendiği oldu. Türkiye'nin bu konuda yeteri kadar bedel ödediğini vurgulayan bakanlık, ödenen bedel sonrasında uçak teslimatı ile ilgili çalışmaların yapılmasının uygun olduğunu söyledi.

F-16’lar Teslim Edilebilir

Mektupta, "Yönetim, bu satışın ABD ulusal güvenliğinin yanı sıra uzun vadeli NATO ittifak birliği, ekonomik ve ticari çıkarlarıyla olduğuna inanmaktadır. Önerilen satış Kongre'den bir bildirim gerektirecektir" ifadeleri kullanıldı.