Ayçiçek Yağı İhracatına Kota Getirildi

Ayçiçek Yağı İhracatına Kota Getirildi

Rusya tarafından yapılan açıklamalarda, mevcut durumlar nedeniyle ayçiçek yağı ihracatına kotanın getirildiğini duyurdu. Yasak 15 Nisan’dan itibaren...

Rusya tarafından yapılan açıklamalarda, mevcut durumlar nedeniyle ayçiçek yağı ihracatına kotanın getirildiğini duyurdu. Yasak 15 Nisan’dan itibaren başlıyor. Tüm dünyayı yakından ilgilendirecek bir açıklama yapan Rusya, ikinci bir karara kadar ayçiçek yağı ihracatının yapılmayacağına duyurdu. Kaynaklarının korunması ve savaş hali nedeniyle arka arkaya kritik kararlar alan Rusya'da, bundan sonraki süreç içerisinde yağda ihracat yapılmayacak.

Ayçiçek Yağı İç Pazarda Kalacak

Rusya Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, geçici olarak kotanın getirildiği ve yapılacak ikinci açıklamaya kadarki süre içerisinde tüm işletmelere faaliyet yasağının getirildiği ifade edildi. Açıklamada "İç piyasada istikrarı korumak için 15 Nisan'dan itibaren 31 Ağustos'a kadar ayçiçeği yağı ihracatına geçici olarak kota getirilmiştir. Kota miktarı 1,5 milyon ton olarak belirlenmiştir." denildi.