Beyaz Saray’dan 26 Milyar Dolarlık Uzay Bütçesi Talebi

Beyaz Saray’dan 26 Milyar Dolarlık Uzay Bütçesi Talebi

2023 bütçesi için ABD’de 26 milyar dolarlık bir uzay bütçesi talep edildi. Ülkede, insanlı uzay uçuşlarında liderlik hedefleniyor. Beyaz Saray'ın...

2023 bütçesi için ABD’de 26 milyar dolarlık bir uzay bütçesi talep edildi. Ülkede, insanlı uzay uçuşlarında liderlik hedefleniyor. Beyaz Saray'ın 2023 mali yılı bütçe teklifinde NASA için yaklaşık 26 milyar dolarlık bir bütçe istediği görüldü. Rakam, 2021'de yürürlüğe giren seviyeden 2,7 milyar dolar daha fazla. Yüzde 11,6'lık bir artışa işaret eden talep Artemis projesi için yükseltilmiş durumda. Ülkede Artemis projesinin yanı sıra uydu ve iklimle ilgili araştırmalara 2,4 milyar dolarlık yatırım yapılması planlanıyor.  Bütçe teklifine göre, Mars'ın insan keşfi için fon 161 milyon dolarlık bir bütçe ayırmak zorunda. NASA’nın STEM ofisinde yapılan öğrenci etkinlikleri ve çalışmalarında da 150 milyon dolarlık bir alt bütçe talebi öngörülüyor.

“Daha İyi Bir Amerika İnşa Etmek İçin”

Başkan Biden tarafından yapılan açıklamalarda "Bütçeler değerlerin beyanlarıdır. Bugün yayınladığım bütçe; mali sorumluluğa, yurt içinde ve dünyada emniyet, güvenlik ve adil büyümemizi sürdürmek için açık bir mesaj. Daha iyi bir Amerika inşa etmek için gereken yatırımlara değer veriyoruz.” dedi. NASA Yöneticisi Bill Nelson ise Pazartesi öğleden sonra canlı yayınlanan NASA konuşmasında , "Bu, misyonlarımıza desteğin, yeni bir keşif çağının işaretidir" dedi. NASA tarafından yapılan bu değerlendirme, sunulan yüksek bütçeden dolayı memnuniyet duyulduğunu da net olarak gösterdi.