Fransa Türkiye'yi Yeşil Listeye Aldı: Turkovac Kabul Edilmiyor

Fransa Türkiye'yi Yeşil Listeye Aldı: Turkovac Kabul Edilmiyor

Korona virüs salgın kapsamında Türkiye’ye tedbir uygulayan Fransa, Türkiye’yi yeşil listeye alsa da Turkovac’ı listeye eklemedi. Fransa Başkonsolosluğu...

Korona virüs salgın kapsamında Türkiye’ye tedbir uygulayan Fransa, Türkiye’yi yeşil listeye alsa da Turkovac’ı listeye eklemedi. Fransa Başkonsolosluğu resmi Twitter hesabından yeni bir açıklama yapıldı. Açıklamada Türkiye’nin yeşil listeye alındığı belirtildi.  Karar öncesinde turuncu listede yer alan Türkiye, yeni karar ile yeşil listeye alındı. 31 Mart 2022 tarihinde yapılan görüşmeler sonucunda alınan bu karar kapsamında Türkiye’deki vatandaşlar, seyahat kısıtlamalarında yeşil liste kapsamında değerlendirilecek.

Fransa’ya giriş şartları neler?

Türkiye ile Fransa arasında yapılacak yolculuklarda, istenen belgeler ve şartlar da açıklandı. Buna göre vize vs. gibi standart prosedürlerin yanı sıra Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylanmış aşılar tam olarak uygulayan kişiler ülkeye alınacak. Avrupa İlaç Ajansı’nın henüz onaylamadığı Turkovac Fransa girişlerinde kabul edilmeyecek. Kabul edilen aşılar Johnson & Johnson, Pfizer, Moderna, AstraZeneca. Tam aşılı kişilerin girişten en fazla 72 saat içinde alınmış PCR negatif test sonucunu da ibraz etmesi gerekecek. Son 6 ay içerisinde hastalığı geçirdiğini kanıtlayan yolcular da yine ülkeye bu belgeyi ibraz ederek girebilecek.  Yapılan açıklamada, “Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından onaylanan aşılarla (Sinovac ve Sinopharm) iki doz aşılanan ve akabinde mRNA aşısıyla üçüncü dozun uygulanmasından 7 gün geçmiş kişiler de tam aşılanmış olarak kabul edilmektedir” ifadesi kullanıldı.