Putin’in Kızları Yaptırım Listesine Girdi

Putin’in Kızları Yaptırım Listesine Girdi

Rusya Devlet Başkanı Putin'in kızlarına yönelik ABD'den yeni bir yaptırım kararı geldi. Yaptırımlarda pek çok farklı Rus bankası da listeye dahil edildi. Ukrayna’ya...

Rusya Devlet Başkanı Putin'in kızlarına yönelik ABD'den yeni bir yaptırım kararı geldi. Yaptırımlarda pek çok farklı Rus bankası da listeye dahil edildi. Ukrayna’ya karşı başlattığı hareket sonrasında tüm dünyanın hedefinde olan Rusya'ya yönelik yaptırımlar devam ediyor. Yapılan son açıklamalarda Rusya'daki iki bankanın ve Rusya başkanı Putin'in kızlarının yaptırım listesine alındığı belirtildi. Üstelik kararlar bunlarla da sınırlı değil. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden imzası ile alınan yeni kararlarda ABD'li vatandaşların Rusya'da ya da Rusya'ya bağlı herhangi bir bölgede yatırım yapması yasaklandı. En önemli adımlardan birisi olarak değerlendirilen yeni kararlar, Rusya'nın atacağı adımlarda büyük oranda engel teşkil edecek.

2 Bankaya Yasak Geldi

Açıklamalarda Rusya'nın önde gelen iki finans kuruluşuna da tedbir ve yasak getirildi. Sberbank ve Rusya'nın en büyük özel bankası Alfa Bank, ABD kararı gereği yaptırıma maruz kalacak. Yaptırımlara Putin'in kızlarının da dahil edilmiş olması dikkat çekti. Alınan karara göre Rusya Devlet Başkanı Putin'in iki kızı, Dışişleri Bakanı Lavrov'un eşi ve kızı, Rusya'nın eski Devlet Başkanı Dmitry Medvedev ve Başbakan Mihail MisustinRus oligark ve aile üyelerine yönelik yaptırım uygulanacak.