Reşit Olma Yaşı Düşürüldü

Reşit Olma Yaşı Düşürüldü

Japonya’da 20 olarak belirlenen reşit olma yaşı değiştirildi ve 18’e düşürüldü. Japonya’da 146 yıldan beri uygulanan medeni kanunda önemli bir...

Japonya’da 20 olarak belirlenen reşit olma yaşı değiştirildi ve 18’e düşürüldü. Japonya’da 146 yıldan beri uygulanan medeni kanunda önemli bir değişiklik yapıldı. Tüm dünyada dikkat çeken gelişmede, reşit olma yaşı 20’den 18’e düşürüldü. Böylece ülkedeki pek çok alanda da buna yönelik düzenlemeler yapılacak.

Reşit Olma Yaşı 1876’da belirlenmişti

Japonya medeni kanunda yer alan reşit olma yaşıyla ilgili ilk karar 1876 yılında imparatorluk tarafından alınmıştı. 20 olarak belirlenen yaş, daha sonra ülkenin kuruluşu ve yasaların hazırlanışı ile birlikte 1896 yılında da medeni kanunda yer almıştı. Düzenlemenin yapılması, 18 ve 19 yaşlarında olan Japon vatandaşlar için pek çok konuda yeni haklar tanıyacak. Düzenlemenin yapılmasındaki asıl nedenlerden birisi ise reşit yaşın düşürülmesi ile birlikte yargılamada da yaşın 18’e çekilecek olması.  Zira ülkedeki hırsızlık ve tecavüz gibi olaylarda 20 yaş altı için sorgulama yapılamıyordu. Reşit yaşı 20 olsa da ülkede ailelerin izniyle birlikte 16 yaş üstü kadınların evlenebilmesi yasal. 18 yaş üstü erkekler de yine ebeveyn iznine tabi. Yaş düşürülmüş olmasına karşın sigara ve alkoldeki yaş sınırı devam edecek.