Rusya İçin AB’den Yeni Yaptırımlar

Rusya İçin AB’den Yeni Yaptırımlar

Avrupa Birliği, Rusya’ya karşı yeni yaptırım planlarını duyurdu. Yeni planlama kapsamında 10 milyar Euro tutarında bir ihracat yasağı öngörülüyor. Rusya’nın...

Avrupa Birliği, Rusya’ya karşı yeni yaptırım planlarını duyurdu. Yeni planlama kapsamında 10 milyar Euro tutarında bir ihracat yasağı öngörülüyor. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı harekat sonrasında yeni yasaklar ve kısıtlamalar artarak devam ediyor. Avrupa Birliği (AB) tarafından yapılan açıklamalarda Rusya için yeni yasakların uygulanacağı belirtildi. Yıllık bazda 10 milyar Euro’ya varacak bir ihracat yasağını uygulayacak olan AB yasak kapsamında; yarı iletken maddeler, bilgisayar, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) çıkartma ekipmanları ve diğer elektrikli cihazları ihraç etmeyecek. İhracatın yanı sıra Rusya’dan ithal edilecek pek çok üründe de yasak uygulanacak.

Rusya’dan İthal Edilmeyecek

Reuters’de yer alan haberlere göre Rusya’dan ithal edilen kömür, kauçuk, kimyasallar ve diğer bazı ürünler de Rusya’dan alınmayacak. AB’deki ülkeleri kapsayacak olan yeni tasarı, Rusya’ya karşı uygulanan en büyük yaptırımlardan birisi olacak. Yasak kapsamında Rus araçlarına yönelik de tedbir getirilecek. AB sınırları içerisinde alınmayacak olan Rusya araçlarında ağır ticari taşıtlar da yasak kapsamında olacak.