Siber Saldırılarda Zarar Artıyor

Siber Saldırılarda Zarar Artıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan siber saldırılarda zaman zaman Türkiye de hedef alınan ülkeler arasında olabiliyor. Özellikle geçtiğimiz haftanın en...

Tüm dünyayı etkisi altına alan siber saldırılarda zaman zaman Türkiye de hedef alınan ülkeler arasında olabiliyor. Özellikle geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan konularından bir tanesi olan e-devlet hacki, büyük bir gündem yaratmıştı. Resmi kurumlar tarafından iddialar reddedilse de güçlü deliller gündemde yer almıştı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne yönelik yapılan saldırı ile Türkiye'deki tüm vatandaşların kimlik verilerinin ele geçirildiği iddia edilmişti. Yaşanan bu saldırı iddialarının ardından küresel olarak siber saldırılara yönelik yeni bir değerlendirme gerçekleştirildi. Yapılan değerlendirmelere göre siber saldırılar özel kurumlardan ziyade artık devlet kamu, kurum ve kuruluşlarını hedef alıyor.

Siber Saldırılarda Hedef Devletler

Araştırmalara göre dünya genelinde yapılan siber saldırıların yüzde 48'lik bölümü devlet sistemlerini hedefliyor. Listenin ikinci sırasında ise sivil toplum örgütleri, düşünce kuruluşları bulunuyor. Bu kuruluşlara yönelik yapılan saldırılar ile örgütlerin ve kuruluşların hedeflerine yönelik farklı sızıntılar yapılıyor. Mevcut Siber saldırılardan korunmak için dünya genelinde siber güvenlik yatırımları hız kazandı. Açıklamalara göre dünya genelinde 3 milyon siber güvenlik personeline ihtiyaç var. Sadece Türkiye'de ise 15 binlik yeni bir görevlendirmenin yapılması gerekiyor. Siber saldırılara karşı güvenlik kalkanı oluşturulmadığı takdirde zararların her geçen gün daha da artacağı belirtilirken, devletlerin ve ulusal kurumların siber saldırılara karşı yeni tedbirler alması gerektiği de vurgulanıyor.