Zelenskiy, Rusya Çekilmesine şüpheyle bakıyor

Zelenskiy, Rusya Çekilmesine şüpheyle bakıyor

Rusya’nın müzakereler sonrasında çekilmeye başlanması Ukrayna Başkanı Zelenskiy için şüpheli. Zelenskiy’e göre bu yeniden toparlanmak için bir strateji. Türkiye’de...

Rusya’nın müzakereler sonrasında çekilmeye başlanması Ukrayna Başkanı Zelenskiy için şüpheli. Zelenskiy’e göre bu yeniden toparlanmak için bir strateji. Türkiye’de yapılan görüşmeler sonrasında Kiev başta olmak üzere pek çok şehirden çıkacağını açıklayan Rusya’nı bu açıklamaları dünün önemli gündemi olmuştu. Ukrayna ve Batılı müttefikleri tarafından yapılan değerlendirmelerde yeni bir riske dikkat çekildi. Reuters’te yer alan habere göre Rus ordusunun Kiev yakınlarında geri çekilmesi, ağır kayıplardan sonra askerleri yeniden donatmak için bir manevra. Rusya şu ana kadar Ukrayna’da büyük bir şehri ele geçirmeyi başaramadı. Barış görüşmelerinde ise "Karşılıklı güveni artırmak için" Kiev ve kuzeydeki Çernihiv kentinde operasyonları azaltacağını söyledi. Ancak Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, bu gelişmeler üzerine yaptığı açıklamada, Moskova'nın söylediği hiçbir şeyi gerçeğe uygun olarak yapmadığını belirtti.

"Ukraynalılar saf insanlar değil"

"Ukraynalılar, bu 34 günlük işgal sırasında ve Donbas'taki son sekiz yıllık savaşta, güvenebilecekleri tek şeyin somut bir sonuç olduğunu çoktan öğrendiler.“ diyen Volodymyr Zelenskiy’e göre barışın sağlanması için sahada somut adımların görülmesi gerekiyor. Ukrayna cumhurbaşkanlığı danışmanı Oleksiy Arestovych, Moskova'nın bazı kuvvetleri kuzey Ukrayna'dan doğuya kaydırdığını ve orada ana Ukrayna kuvvetini kuşatmaya çalıştığını söyledi. Sözcü John Kirby ise basın açıklamasında, "Hepimiz Ukrayna'nın diğer bölgelerine yönelik büyük bir saldırıyı izlemeye hazır olmalıyız. Yaşananlar Kiev'e yönelik tehdidin bittiği anlamına gelmiyor" dedi.