2023 Asgari Ücret Zammı İle İlgili Bakanlıktan Açıklama Geldi

2023 Asgari Ücret Zammı İle İlgili Bakanlıktan Açıklama Geldi

2023 asgari ücret zammı için heyecan dolu bekleyiş bugün başladı. Asgari ücret zammıyla ilgili ilk açıklama bugün bakanlıktan geldi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısının ilki bugün gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıda işçi grubunun başkanlığını Türk İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak yaptı. Peki, asgari ücret yeni yılda ne kadar olacak?

Milyonlarca işçi ve işveren tarafından araştırılan asgari ücret zammıyla ilgili detaylar gelmeye başladı. 2023 asgari ücret zammını belirlemek için ilk toplantı bugün gerçekleştirildi. İkinci toplantı ise 14 Aralık tarihinde başlayacak. Asgari ücret zammıyla ilgili ilk açıklama bakanlıktan geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 2023 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında başlatılan araştırma sonuçları açıklandı. Yapılan açıklamada:

''İşçi ya da işveren olmayan çeşitli mesleklerden vatandaşların oluşturduğu kamuoyunun 2023 yılı asgari ücreti için ortak beklentisi 7 bin 845 lira oldu'' denildi.

a.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Asgari Ücrette Anlayış İçinde Hareket Ettik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısı öncesi açıklama yapılmıştı. Erdoğan tarafından yapılan açıklamada:

"Asgari ücrette işverenlerle anlayış içinde hareket ettik. Son dönemde asgari ücret tespitinden vergi dilimlerinin belirlenmesine kadar işverenlerimizle iş birliği yaptık. İşçi-işveren arasındaki diyalog güçlü olmadığı zaman sosyal huzursuzluk yaşanması kaçınılmazdır" denildi.