Apple artık 'en değerli şirket' değil! Yerine kim geçti?

Apple artık 'en değerli şirket' değil! Yerine kim geçti?

ABD merkezli teknoloji devi Apple her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bir süredir dünyanın en değerli şirketi konumunda yer alan Cupertinolu firma, artık...

ABD merkezli teknoloji devi Apple her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bir süredir dünyanın en değerli şirketi konumunda yer alan Cupertinolu firma, artık bu unvanını elinden kaybetti. Şirket halen daha kendi alanında zirvede yer alsa da bambaşka bir sektöre koltuğu kaptırdı!

Saudi Aramco en değerli şirket oldu!

Merkezi Dahran'da bulunan Aramco şirketi, yahut resmi adıyla Saudi Arabian Oil Company, dünyanın en değerli şirketi oldu. Apple'ı geçen petrol devi, kendi sektöründe zaten senelerdir en büyük marka olarak biliniyordu. Yarı devlet destekli Suudi Arabistan şirketi, bugün itibariyle hisse fiyatlarını 2.42 trilyon dolara yükseltmeyi başardı. Aynı gün ABD'li teknoloji grubu Apple ise piyasa değerinde gerileme yaşadı ve günü 2.37 trilyon dolar ile kapattı. Saudi Aramco 2020 yılından beri ilk kez Apple tahtından oldu. Bunu başaran Saudi Aramco şirketi yüksek petrol fiyatlarından yararlanırken; Apple'ın düşüşü ise teknoloji stoklarında yaşanan aksiliklerden tetiklendi. Sene başında Aramco'nun değeri liste başındaki Cupertinolu firmadan yaklaşık bir trilyon dolar kadar gerideydi.

Apple hisseleri neden geriledi?

Yakın bir zaman önce Apple, Çin'deki COVID-19 önlemleri sebebiyle hem talep hem de tedarik zinciri açısından olumsuz etkileneceğini yatırımcılarına bildirmişti. Öte yandan firma, yükselen sermaye piyasası faiz oranları yüzünden yoğun bir baskı altına girdi. Bunun sonucunda yılın ilk üç ayındaki yüksek satış rakamları büyük bir gerileme kaydetti. Apple'ın tam tersi istikametinde değerini artıran Saudi Aramco şirketi ise geçen yıl karının iki kat arttığını bildirmişti. 2021 yılında 400 milyar dolarlık satış ve 100 milyar dolar kar elde etmeyi başardı. Apple ise aynı dönemde 378 milyar dolar satışa ulaştı. 101 milyar dolarlık ise kar elde etti.