Artan Fiyatlara Rağmen Konut Talebi Artıyor

Artan Fiyatlara Rağmen Konut Talebi Artıyor

Konut sektörüne yönelik yapılan yeni bir değerlendirmede, satışlarda herhangi bir düşüş olmadığı görüldü. Mart ayı istatistiklerine göre konut...

Konut sektörüne yönelik yapılan yeni bir değerlendirmede, satışlarda herhangi bir düşüş olmadığı görüldü. Mart ayı istatistiklerine göre konut satışları Şubat ayına göre yüzde 37 oranında artış kaydetti. Satışlardaki yükseliş, 2021 yılının aynı dönemine göre ise yüzde 20.6 arttı. Tüm bu istatistikler 2022 yılının Mart ayında tüm zamanların en yüksek satış faaliyetinin olduğunu gösterdi. Sadece mart ayı içerisinde 134 bin 170 kişi ev sahibi olurken, 2022 yılının ilk 3 ayı içerisinde 320 bin konut satışı yapıldı.

Konut Talebi ve Fiyatları Artıyor

Konutlarda arz sıkıntısının yaşanması nedeniyle taleplere yetişmekte sektör şu anda zorluk çekiyor. Taleplerin yüksek olması ve arz sıkıntısı ise en çok fiyatlarda etkili oluyor. Yukarı yönlü hareketin devam ettiği konut fiyatlarında, tüm yüksek fiyat ve kredi faiz oranlarına rağmen satın almanın devam etmesi dikkat çekiyor. Özellikle kiralık ev fiyatlarında yaşanan artışlardan korunmak isteyen vatandaşların, satın alma yoluna gittiği görülüyor. Son 1 yıllık satış grafiğinde 2021 yılının Mayıs ayında 59 bin bandına düşerek büyük bir gerileme yaşayan konut satışı, 2021 yılının Aralık döneminde zirveye ulaştı. Aylık 220 bin 653 satışın yapıldığı aralık ayı sonrasında ise Ocak 2022 tarihinde 88 bin 306 satışa gerileme yaşandı. Şubat ayında 97 bin bandına çıkan konut satışları Mart ayında ise 134 bin bandına yükseldi.