BAE, Anadolu Birlik Holding’i Satın Alabilir

BAE, Anadolu Birlik Holding’i Satın Alabilir

Sözcü'de yer alan yeni bir haberde Birleşik Arap Emirlikleri'nin Anadolu Birlik Holding için alıcı olduğu ve talepte bulunduğu belirtildi. Habere göre...

Sözcü'de yer alan yeni bir haberde Birleşik Arap Emirlikleri'nin Anadolu Birlik Holding için alıcı olduğu ve talepte bulunduğu belirtildi. Habere göre yatırımdan ziyade direk satın almayı düşünen ve Türkiye pazarında yer almayı isteyen Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye'de Anadolu Birlik Holding hisseleri ile yakından ilgileniyor. Bağlı olduğu diğer şirket ve iştirakleri ile Türkiye'deki önemli işletmeler arasında bulunan Anadolu Birlik Holding’in, satın alma ile birlikte Birleşik Arap Emirlikleri'ne geçmesi Türkiye'deki üretim dengelerini değiştirebilir.

Anadolu Birlik Holding Satılıyor Mu?

"Türkiye ile BAE arasında bir dizi anlaşma imzalanmış ve BAE 10 milyar dolar yatırım sözü vermişti. Şimdi, bu söz doğrultusunda Prens'in yatırım ofisi ABH ile temasa geçmiş. Bir danışman ekibi Konya Şeker, Süt Çiftliği, Pan Agro, ilk tohumculuk şirketi olan Beta Ziraat ve iki termik santral ile ilgili bilgi almak istemiş. Kangal ve Soma termik santralleri için bir satış rakamı telaffuz edilmiş ancak holding yetkilileri, santralleri özelleştirmeden çok daha yüksek bir tutara aldıklarını belirtip bu fiyatı düşük buldukları mesajını vermiş. Yanı sıra BAE tarafına, ABH holding hisselerinin tamamının satışının söz konusu olamayacağı da ifade edilmiş." şeklinde yer alan haber sonrası gözler resmi kaynaklara çevrildi. Konu ile ilgili bugüne kadar resmi bir açıklama yapılmamış olsa da kulislerde bu duruma yönelik pek çok farklı iddia gündeme getirildi.