Bakan Nebati: Enflasyonu Alaşağı Edeceğiz

Bakan Nebati: Enflasyonu Alaşağı Edeceğiz

Bakan Nebati yaptığı yeni değerlendirmede enflasyonun aşağı edileceğini söyledi. Bakan bu sefer tarih vermedi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati...

Bakan Nebati yaptığı yeni değerlendirmede enflasyonun aşağı edileceğini söyledi. Bakan bu sefer tarih vermedi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati kur, faiz ve enflasyon ile ilgili yeni bir değerlendirme yaptı. Bakan Nebati "Kur stabil olduysa faiz de gündemden çıktıysa, enflasyonu da er ya da geç birlikte alaşağı edeceğiz." diyerek enflasyon mesajı verdi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) iftar programına katılarak burada açılış konuşması yapan Bakan, 2021 yılındaki 225 milyarlık ihracata vurgu yaptı.

Bakan Nebati’den KKM Vurgusu

20 Aralık 2021 yılı itibariyle başlayan Kur Korumalı Mevduat ve Katılım Hesabı (KKM) gibi yeni çözümlere değinen Bakan Nebati, müdahalelerle kurun düştüğünü söyledi. Bakan Nebati sözlerine şöyle devam etti: "Kur stabil olduysa faiz de gündemden çıktıysa, enflasyonu da er ya da geç birlikte alaşağı edeceğiz. Atmış olduğumuz bu adımlara rağmen beklentilerdeki bozulmanın etkisi ile oluşan enflasyon ataletini alternatif yatırım araçları gibi enstrümanları geliştirerek kıracağız. Yıl sonunda enflasyonun makul bir seviyeye indiğini ve bu inişin devam ettiğini göreceğiz. GES ve sulama kanalları yatırımları gibi tarımsal üretimi artırmaya yönelik atacağımız adımlar ile tarım ürünlerinin daha uygun fiyatlardan piyasaya sunulmasını sağlarken aynı zamanda yeni atacağımız adımlarla da ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Birilerinin karamsarlığına, birilerinin umutsuzluk aşılamasına rağmen biz umutla bakıyoruz geleceğe ve Türkiye'nin 21. yüzyılın en önemli aktörlerinden biri olacağını gören büyük bir camiasınız. Bu camia aynı zamanda Türkiye'deki büyük sessiz çoğunluğun sesi. Bu işlerin zorlukların üstesinden hep beraber geleceğiz."