Bakan Nebati: Sırada Enflasyon Var

Bakan Nebati: Sırada Enflasyon Var

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, yıl sonuna doğru enflasyonun makul seviyelere geleceğini söyledi. Türkiye'de uzun zamandan beri tartışma konusu...

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, yıl sonuna doğru enflasyonun makul seviyelere geleceğini söyledi. Türkiye'de uzun zamandan beri tartışma konusu olan faiz düşüşü ve artan enflasyon konusunda Bakan Nebati yeni bir açıklama yaptı. Bursa İş Dünyası buluşmasına katılan Hazine ve maliye Bakanı Nurettin Nebati, burada yaptığı açıklamalarda özellikle enflasyon konusunda önemli adımların atıldığını ve yıl sonuna doğru enflasyonun normal seviyelere geri geleceğini söyledi.

“Kur ve Faizin Üstesinden Geldik. Sırada Enflasyon Var”

“Kur ve faizin üstesinden geldik sırada enflasyon var” diyerek hükümetin yeni hedefini açıklayan Bakan Nebati’ye göre enflasyon 2022 yılının sonuna doğru normal seviyelere gelecek. 2021 yılında tüm olumsuz tabloya rağmen 225 milyar dolarlık ihracat yapıldığını belirten Bakan Nebati, konu ile ilgili olarak şöyle söyledi; "Dünyanın birçok ülkesi enflasyonla karşı karşıya ve mücadele araçlarını da kullanma noktasında ağır davranarak çözüm üretmeye çalışıyor. Ülkemiz toplumumuzun her kesimine dokunan desteklerimiz ve insanlarımız ile firmalarımızın özverili çalışmalarıyla yüzde 11 büyümüştür. 2021'deki olumsuz ticari koşullara rağmen ihracatımızı 225 milyar dolara çıkardık. 2021'de turizmde Türkiye'de başarılı geçmiştir. Türkiye turizmde pek çok rakibini geride bırakmıştır. Cari işlemler dengesinde kayda değer bir iyileşme yaşanmıştır. Enerji ve emtialarındaki artış ülkeler üzerindeki enflasyonist baskı daha da artmıştır. Yıl sonunda enflasyonun makul bir seviyeye geleceğini hep birlikte göreceğiz. Hayat pahalılığı karşısında milletimizi korumaya devam edeceğiz. Beklentilerini enflasyon daha da yükselecek kurgusu üzerine kuranlar ve bunun üzerinden fahiş fiyat uygulayan işletmeler takibimiz altındadır. Kur ve faizin üstesinden geldik, sırada enflasyon var. Faiz artırılmadan olmaz, diyenler vardı, elhamdülillah o da tamam. Enflasyonla ilgili yapılması gereken şeyi, hep beraber yapacağız. Her zorlukta bir kolaylık vardır, biz bu zorlukları aşacağız, öldük, bittik, yandık yaygarası ile değil, bunları yapanlarla değil, ülkesine, işletmesine, vatanına, toplumuna inanan ve buna ilişkin olarak pozisyonunu belirleyenlerle bu zorlukların üstesinden geleceğiz."