Bakan Nebati’den Enerji Fiyatlarıyla İlgili Açıklama Geldi

Bakan Nebati’den Enerji Fiyatlarıyla İlgili Açıklama Geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından enerji fiyatlarıyla ilgili açıklama geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TBMM Genel Kurulunda bakanlığın 2023 yılı bütçesi üzerinde konuşma yaptı. Yaptığı konuşmada ise enerji fiyatlarıyla ilgili açıklama yaptı. Bakan Nebati tarafından yapılan açıklamada:

"Doğal gaz ve elektrik sübvansiyonlarımıza 2023 yılı bütçesinden öngörülen kaynak 530 milyar liradır. Şu çok net bilinmelidir ki 2023 yılı bütçemizle de 85 milyon vatandaşımızın her daim yanında olmayı sürdüreceğiz.

Bütçede, tarıma ayrılan kaynağı 142,9 milyar liraya yükselttiklerini kaydeden Bakan Nebati, 2023'te çiftçiler için hazine faiz destekli kredi için 21,5 milyar lira tutarında, esnaf ve sanatkarlar için de 11 milyar lira ödenek ayrıldığını anlattı.

Kamu borç yönetiminde önemli başarılara imza attıklarını aktaran Nebati, pek çok olumsuzluğa göğüs gerdikleri çetin bir yılda borçlanmanın kompozisyonunda, vadesinde ve maliyetinde önemli bir iyileşme sağladıklarını belirtti.

Yılbaşından bu yana gelişmekte olan ülke tahvillerinden 85 milyar dolarlık çıkış yaşanmıştır. Bu dönemde gerçekleştirdiğimiz 11 milyar dolarlık ihraç, ülkemize yönelik yatırımcı güveninin ve finansmana erişim kabiliyetimizin yüksek olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Nebati, 2023 yılı hazine finansman programında, borçlanmanın ağırlıklı olarak TL cinsinden yapılması ve yurt içi döviz cinsi borç stokunun azaltılmasının hedeflendiğini, güçlü nakit rezervi tutulması politikasına da devam edilecektir” dedi.