Brezilya ABD'nin Petrol Üretimini Arttırma Talebini Reddetti!

Brezilya ABD'nin Petrol Üretimini Arttırma Talebini Reddetti!

Rusya'ya olan yaptırımlar nedeniyle petrol fiyatları çok yükseldi. Bu durumdan sonra ABD, geçen mart ayında Brezilya'ya petrol üretimini arttırması için...

Rusya'ya olan yaptırımlar nedeniyle petrol fiyatları çok yükseldi. Bu durumdan sonra ABD, geçen mart ayında Brezilya'ya petrol üretimini arttırması için talep etme girişiminde bulundu.

Yerel basının sunduğu haberlere göre Brezilya, Washington'un bu talebini kabul etmedi. Haberde, Rusya'nın Ukrayna ile olan münasebeti ve bu durumdan doğan yaptırımlardan dolayı petrol fiyatlarının arttığını gören ABD'li yetkililer Brezilya'nın devlet petrol şirketi olan Petrobras ile görüşmeye çalıştığı söylendi.

https://twitter.com/BelTribeNews/status/1524012213882789888

Petrobras, üretiminin artamayacağını bunun lojistik olarak uygun olmadığını söyledi. Washington, bu talebi Venezüella'ya götürerek ABD'ye petrol ihraç ederseniz yaptırımlarınızı hafifletiriz gibi bir teklifte bulundu. Nedendir bilinmez, ABD söz konusu tekliften geri adım atarak çekildi.

Brezilya, dünyanın en büyük 11. petrol ihracatçısı olduğundan ham petrolünün çoğunu genellikle Çin, ABD ve Hindistan'a ihraç ediyor.