Emekli Bayram İkramiyesi İçin 5 bin TL Talebi

Emekli Bayram İkramiyesi İçin 5 bin TL Talebi

Emekli bayram ikramiyelerinin 5 bin TL olması adına meclise teklif sunuldu. Konuyla ilgili açıklamalar HDP’li vekil Paylan’dan geldi. Türkiye’de uzun...

Emekli bayram ikramiyelerinin 5 bin TL olması adına meclise teklif sunuldu. Konuyla ilgili açıklamalar HDP’li vekil Paylan’dan geldi.

Türkiye’de uzun zamandan beri emekli bayram ikramiyelerine yönelik artış talebi bulunuyor. Bu artış için hükümetten henüz adım atılmazken yeni bir gelişme yaşandı. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan tarafından yapılan açıklamalarda HDP Ekonomi Komisyonu kapsamında çalışmaların yapıldığı ve bu çalışma kapsamında yeni yasa tasarısının meclise sunulduğu ifade edildi. Teklif sonrasında basın açıklaması yapan milletvekili, konuya dair beklenti ve hedefleri açıkladı.

Emekli Bayram İkramiyesi Kaç Para Olacak?

Milletvekili Paylan, emekli ikramiyelerine yönelik mevcut ekonomik şartlar nedeniyle beklentilerin çok daha yüksek olduğunu söyledi. Yüksek beklentilerin karşılanması adına Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı’nda 5000 TL verilmesini istediklerini ifade eden Paylan’ın bu sözleri, zam bekleyen milyonlarca emekli vatandaş için de beklentileri arttırdı. Mecliste yaptığı basın toplantısında konuyla ilgili düşüncelerini dile getiren Paylan, "Bu beklentinin iktidar tarafından karşılanması için bizler de bir çağrı yapmak istiyoruz ama bu çağrıya kulak vermeyeceklerini bildiğimiz için de Meclis'e bir yasa teklifi sunduk. Emekli bayram ikramiyelerinin bu bayramda ve Kurban Bayramı'nda 5000 TL olarak belirlenmesi amacıyla bir yasa teklifi sunduk." dedi.

Meclise verilen teklif sonrasında önümüzdeki günlerde konuyla ilgili oturum yapılması bekleniyor. Ancak pek çok ekonomist, ikramiyeler için bu kadar yüksek bir artışın yapılmasını uygun görmüyor.