Emekli Bayram İkramiyesinde Detaylar Belli Oluyor

Emekli Bayram İkramiyesinde Detaylar Belli Oluyor

Emekli bayram ikramiyesi ile ilgili önemli bir gelişme daha yaşandı. Ramazan ayı öncesinde emekli ikramiyelerine kesin bir çözümün getirilmesi bekleniyor. Geçtiğimiz...

Emekli bayram ikramiyesi ile ilgili önemli bir gelişme daha yaşandı. Ramazan ayı öncesinde emekli ikramiyelerine kesin bir çözümün getirilmesi bekleniyor. Geçtiğimiz yıllarda emekliler için iki bayram öncesi ikramiye verilmesine karar verilmişti. Alınan karar Türkiye'de oldukça olumlu karşılanırken, şimdi beklentiler artışa gidilmesi yönünde. Bayram öncesi 1100 TL ikramiye alan emekliler, mevcut enflasyon nedeniyle artış bekliyor. Hükümet tarafından ele alınan konu için önemli gelişmeler yaşandı. 4 ayrı formül üzerinde çalışan ilgili bakanlıklar, önümüzdeki günlerde nihai kararı verecek. 2021'de artan maliyetler nedeniyle 1100 liraya çıkan ikramiyeler 2022'de 1.250 lira olabilir.

Emekli Bayram İkramiyesi İçin 4 Formül

Emekli Bayram İkramiyesi   Kulislerden gelen bilgilere göre ikramiyeler için 4 farklı formül üzerinde duruluyor. Formüllerden bir tanesinde enflasyon oranında artış yapılması öngörülüyor. Böyle bir artış halinde yıl boyunca toplam 2 bin 933 lira 76 kuruş ödeme yapılacak. Yeniden değerleme oranının baz alındığı 2. formülde ise yüzde 36 seviyesinde artış öngörülüyor. Böyle bir artışta ise yeni ikramiye 1498 lira 20 kuruş olacak. 3. formül yüzde 50,51 artış yönünde. Böyle bir artış halinde 1655 lira 61 kuruş ödenecek. Son formülde ise asgari ücret tutarında ödeme yapılması planlanıyor. Yıl içerisindeki asgari ücret 4253,40 olduğundan iki bayramda toplam asgari ücret ödenmesi planlanıyor.

Kesin Karar Açıklanacak

Nisan ayı gelmeden konu ile ilgili kesin bir kararın verilmesi bekleniyor. Bu doğrultuda hafta içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi paylaşabilir. Artan enflasyon ile beklentisi yükselen emekliler, daha fazla bir zam bekliyor. 2023 seçimleri öncesinde seçim kozu olarak değerlendirilebilecek ikramiyeler için gözler hükümette.