Ev Kiralamak İsteyenlerde Fiyat İlk Kriter Oldu

Ev Kiralamak İsteyenlerde Fiyat İlk Kriter Oldu

Artan kira fiyatları nedeniyle yeni kiralamalarda vatandaşların önceliği fiyatlar oldu. Türkiye genelinde ortalama kiralar 3 bin 100 TL. 2021 yılının...

Artan kira fiyatları nedeniyle yeni kiralamalarda vatandaşların önceliği fiyatlar oldu. Türkiye genelinde ortalama kiralar 3 bin 100 TL. 2021 yılının Mart ayı ile 2022 yılının Mart ayı arasındaki hareketlilik, konut fiyatlarında artışa neden oldu. Kiralık ev fiyatları yaklaşık yüzde 100’ü aştı. Bu durum Türkiye’nin dört bir yakında görülürken ortalama kira fiyatlarının 3 bin 100 lira olduğu belirtildi. Türkiye ortalamasının iki katına çıkan kiralarda en yüksek seviyeler 6 bin 500 ile İstanbul’da.

Kriterlerde Fiyat Öne Çıktı

Dünya'da yer alan habere göre ev kiralamak isteyenler için öncelik ev kira fiyatları oldu. Önceden çevre, yalıtım, işe yakınlık ve büyüklük gibi pek çok farklı kriter önemsenirken artık vatandaşların tek kriteri fiyat oldu. Kişi başı yıllık gelirin yaklaşık yüzde 50’sine yaklaşan yıllık kira fiyatları, vatandaşların en büyük gider kalemlerinden birisi haline geldi. Fiyatların dışında vatandaşların diğer kriter kriterinde işe ulaşım geliyor. Ulaşım masraflarını kısmak isteyen vatandaşlar, işine yürüme mesafesindeki yerleri tercih ediyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan TSKB Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Makbule Yönel Maya, “Paylaşımlı kira eskiden daha çok üniversite öğrencilerinde görülürken artık bekar nüfus için de bir alternatif, yine oda kiralamak da artan kira rakamları karşısında gider tarafını kişi bazında düşürebilmek adına bir alternatif olarak karşımıza daha sık çıkıyor. Ev-iş, ev-okul arasındaki mesafe uzaklığından ziyade artık ev-iş/ev-okul arasındaki ulaşım bağlantıları ve alternatif toplu ulaşım ağları da belirleyici kriter olarak daha sık karşımıza çıkıyor” dedi.