Hazır Giyimde Yüzde 80 Zam Yolda

Hazır Giyimde Yüzde 80 Zam Yolda

Artan maliyetler nedeniyle hazır giyim ürünlerine zam gelecek. Zammın yüzde 80’e kadar ulaşması bekleniyor. Son 2 yıllık süre içerisinde hazır giyim...

Artan maliyetler nedeniyle hazır giyim ürünlerine zam gelecek. Zammın yüzde 80’e kadar ulaşması bekleniyor. Son 2 yıllık süre içerisinde hazır giyim sektöründe artan maliyetler, fiyatların sürekli artmasına neden oluyor. Konuyla ilgili yapılan yeni değerlendirmede ise zamların yüzde 80’e varacağı belirtildi. 2021 yılındaki artış sonrasında 2021 yılında fiyatlarda yüzde 60’a varan yükseliş yaşandığı belirtildi. Sektördeki zamların yaz ürünleri itibariyle uygulanacağı belirtildi.

Hazır Giyimde Maliyetler Arttı

Konuyla ilgili yapılan değerlendirmelerde kur artışı, işçilik giderleri, enerji maliyetleri, hammadde fiyatlarının yükselmesi gibi durumlar, maliyetlerin artmasına neden oldu. Bazı ürünlerde fiyatlar yüzde 100’e kadar ulaşabilir. Sektörel olarak değerlendirme yapan Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya, “Yaz ile beraber yüzde 80’lere varan fiyat farkları görmüş olacağız. Yani 2021’in sonuna göre ürün fiyatları yüzde 80 artmış olacak. Ara sezonda da yüzde 50-60 farkları göreceğiz” dedi.