KDV’de 16 Liranın 6 Lirasını Devlet Ödeyecek

KDV’de 16 Liranın 6 Lirasını Devlet Ödeyecek

Gıda fiyatlarında yaşanan artış ve yüksek enflasyon sonrası fiyatları sabitlemek isteyen hükümet, 16 liranın 6 lirasını destekleyerek vatandaşların...

Gıda fiyatlarında yaşanan artış ve yüksek enflasyon sonrası fiyatları sabitlemek isteyen hükümet, 16 liranın 6 lirasını destekleyerek vatandaşların daha uygun fiyatlardan alışveriş yapmasını sağlayacak. Son dönemlerde temel gıda ürünlerinde yaşanan artışlar, vatandaşların alım gücünün düşmesine neden olmuştu. Bu durumun ortadan kaldırılabilmesi ve vatandaşların alım gücünün yükseltilebilmesi adına çalışmalar yapan hükümetten yeni bir formül geldi. Geçtiğimiz gün yapılan açıklamalarda hükümetin 20 farklı üründe özel bir indirime gideceği ve bu indirimler dahilinde de fiyatların sabitleneceği belirtildi. Fiyatların sabitlenmesi sonucunda ortaya çıkacak farklar ise hazineden karşılanacak. Bu doğrultuda 20 kalem ürünün fiyatında her 16 liranın 6 lirası devlet tarafından desteklenmiş olacak. Vatandaşlar daha uygun fiyatlar ile ürünleri satın alma imkanı bulurken zam gelmiş olsa da zamlar etiketlere yansıtılmayacak.

Zincir Marketlerle Görüşülecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile düzenlemenin yürürlüğe girebilmesi adına marketlerle de özel bir görüşmenin yapılacağı belirtildi. Marketlerin mevcut düzenlemeye nasıl bakacağı ve olası düzenlemelere uyum sağlayıp sağlamayacağı yapılacak görüşmelerden sonra netlik kazanacak.