Konutta KDV İndirimi Neler Getiriyor?

Konutta KDV İndirimi Neler Getiriyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklama ile konutta KDV indirimi başladı. KDV oranlarında değişiklik öngörülüyor. Yapılan açıklamalar ise vatandaşlarda...

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklama ile konutta KDV indirimi başladı. KDV oranlarında değişiklik öngörülüyor. Yapılan açıklamalar ise vatandaşlarda farklı soru işaretleri yarattı. Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler, olayın daha iyi anlaşılmasını sağladı.

İşte Konutta KDV İndirimi Detayları

[caption id="attachment_77" align="alignnone" width="1366"]Konutta KDV İndirimi Konutta KDV İndirimi Geliyor[/caption] Konut'ta KDV indirimi kapsamında 7 farklı başlıkta düzenlemeler öngörülüyor. Büyükşehirler, arsalar, araziler ve konutlar kapsam dahilinde değerlendirildi. Cumhurbaşkanlığı kararı yayınlanması ile tüm detaylar netlik kazanacak. İşte uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar.

150 Metrekare Baz Alınacak

Düzenlemenin en önemli detaylarından birisi 150 metrekare. 150 metrekareye kadar olan tüm konutlarda KDV yüzde 18 olmayacak. 150 metrekarenin üzerine çıkan metrekareler yüzde 18'den hesaplanacak. Böylece daha önce gündeme gelen yüzde 1.8 ve 18 oranındaki KDV oranları uygulanacak. 150 metrekareye kadar yüzde 8, 150 metrekare üzeri yüzde 18’den hesaplanacak.

Arsa ve Arazilerde KDV Düşüyor

Düzenlemede bir diğer detay arsa ve arazi teslimleri. Kat karşılığı inşaat gibi durumlar yüksek KDV ile ücretlendiriliyordu. Cumhurbaşkanı kararı ile bu durum düzeltilecek. Yüzde 18 olan KDV yüzde 8’e indirilecek. Böylece hem arsa sahibi hem müteahhit daha az ücret ödeyecek.

Kentsel Dönüşümü Kapsamayacak

Kentsel dönüşüm için özel teşvikler uygulanıyor. Bu nedenle yeni düzenlemeler kentsel dönüşümü kapsamayacak. 150 metrekareye yüzde 1 KDV hesaplaması devam edecek. Ancak 150 metrekare üzeri yüzde 18 KDV ile ücretlendirilecek. Bu nedenle kentsel dönüşümde 150 metrekare altı hedeflenecek. Böylece fiyatların daha makul seviyelere gelmesi sağlanacak.

2022 Sonrasını Kapsıyor

Düzenlemenin en önemli detayı tarih. Açıklamalara göre düzenleme 2022 tarihi sonrasını kapsayacak. Yeni yapılar için geçerli olacak düzenleme, eski yapıları kapsamayacak. Bu nedenle geriye dönük şekilde düzenleme yürürlüğe girmeyecek. Düzenleme yürürlüğe girdikten sonra uygulanmaya başlanacak.