Mazotta Vergi Sıfırlansın Talebi

Mazotta Vergi Sıfırlansın Talebi

CHP'li Milletvekili Sümer verdiği yeni kanun teklifiyle mazotta verginin sıfırlanmasını talep etti. CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer tarımdaki maliyetlerin...

CHP'li Milletvekili Sümer verdiği yeni kanun teklifiyle mazotta verginin sıfırlanmasını talep etti. CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer tarımdaki maliyetlerin düşürülmesi adına yeni bir kanun teklifi hazırladı. Teklifini meclis başkanlığına sunan Sümer, KDV ve ÖTV gibi tüm vergilerin çiftçiler için sıfırlanması gerektiğini söyledi.

“Mazottan Vergiler Kaldırılmalı”

Mecliste yaptığı açıklamalarda düşüncelerini dile getiren Milletvekili Orhan Sümer, “Pahalı benzin sıralamasında İzlanda'yı, Norveç, Monaco ve Hong Kong takip ediyor. Fakat bu ülkeler dünyada kişi başına düşen milli gelirin de en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye'de kişi başına milli gelir 10 bin Dolar civarında. Karadağ'da ise bu rakam (Dünya Bankası verilerine göre) yaklaşık 19 bin Dolar. Bu nedenle, kişi başına düşen milli gelir kriter olarak alındığında Avrupa'da ve birçok dünya ülkesine kıyasla ‘alım gücüne göre en pahalı benzinin Türkiye'de olduğu görülüyor. Bu şartlar altında tarım sektörünün ayakta kalabilmesi için çiftçinin kullandığı mazottan vergiler kaldırılmalıdır” dedi.