S&P, Türkiye'nin Kredi Notunu Düşürdü

S&P, Türkiye'nin Kredi Notunu Düşürdü

Standard & Poor's tarafından yapılan yeni açıklamada Türkiye'nin kredi notu düşürüldü. Uzun vadeli kredi notu ise teyit edildi. Ekonomik açıdan...

Standard & Poor's tarafından yapılan yeni açıklamada Türkiye'nin kredi notu düşürüldü. Uzun vadeli kredi notu ise teyit edildi. Ekonomik açıdan zorlu bir dönemin yaşandığını Türkiye'de Standard & Poor's tarafından yeni bir değerlendirme yapıldı. Kurum tarafından yapılan açıklamalarda kredi notunun düşürüldüğü belirtildi.

İşte Türkiye’nin Yeni Kredi Notu

Türkiye'nin yerel para cinsinden notunun “BB-” den “B+”ya indirildiği ifade edildi. Yeni güncellemede Türkiye'nin not görünümü ise negatif kalmaya devam etti. Türkiye ile ilgili raporda yapılan yorumda ise özellikle Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaşın Türkiye için olumsuz senaryolara yol açabileceği ve Türkiye'nin ödemeler dengesinde ciddi problemler yaşanabileceği ifade edildi. Kurum tarafından yapılan büyüme değerlendirmesinde ise 2022 yılında yüzde 2.4, 2023 yılında ise yüzde 2,9 oranında büyüme beklendiği ifade edildi.