Ticaret Bakanı'ndan KDV açıklaması

Ticaret Bakanı'ndan KDV açıklaması

Türkiye’de geçtiğimiz günlerde daha fazla üründe KDV indirimi öngören düzenleme yürürlüğe girdi. Düzenleme sonrasında ise indirime yönelik uyarılar...

Türkiye’de geçtiğimiz günlerde daha fazla üründe KDV indirimi öngören düzenleme yürürlüğe girdi. Düzenleme sonrasında ise indirime yönelik uyarılar yapıldı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye’de yeni düzenlemeler kapsamında yüzde 8’e düşen vergi oranlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda temel ihtiyaç maddesi olarak deterjan, sabun, tuvalet kağıdı, peçete, bebek bezi gibi ürünlerde verginin yüzde 18’den yüzde 8'e indirildiği belirtilmişti. Bu açıklamalar sonrasında temel ihtiyaç ürünlerinin listesi artarken, Ticaret Bakanı Muş’tan bugün uyarı geldi.

KDV İndirim Yapmayanlara Ağır Yaptırımlar Geliyor

Vergi indiriminin uygulanması için çalışmalara başlatıldığını söyleyen Bakan Muş, indirim yapmayan şirketlere yönelik ağır yaptırımların uygulanacağını söyledi. Bakan, "KDV indirimini fiyatlara yansıtmayan ve haksız fiyat artışlarıyla vatandaşlarımızı mağdur eden firmalara en ağır yaptırımları uygulayacağız" dedi.