Uğur Şahin Dünyanın En Zenginleri Arasına Girdi

Uğur Şahin Dünyanın En Zenginleri Arasına Girdi

Milyarderler liginde bugüne kadar bir Türk yer almazken, Uğur Şahin, dünyanın en zengin 323. kişisi oldu. Açıklamalara göre Şahin’in serveti 7,6 milyar...

Milyarderler liginde bugüne kadar bir Türk yer almazken, Uğur Şahin, dünyanın en zengin 323. kişisi oldu. Açıklamalara göre Şahin’in serveti 7,6 milyar dolar. Bloomberg tarafından yapılan yeni bir derlemede, dünyanın en zenginleri listesi hazırlandı. BioNTech'te yüzde 18'lik hisseye sahip olan Prof. Uğur Şahin, bu servetiyle ilk 500’e girmeyi başardı. Endeksteki tek Türk olması nedeniyle büyük dikkat çeken Uğur Şahin, korona virüs aşısının bulunması ile birlikte tüm dünyada en çok kazanan isimlerden birisi olmuştu.

2019 Sonrası İşler Değişti

Şirket, 2019 yılında 179,2 milyon euro zarar açıklamıştı. Ardından işler tam terse döndü. 2020 yılında 15,2 milyon euro kar açıklayan şirket, 2021 tarihinde ise 10,3 milyar euro net kar açıkladı. Karını 676 kat arttırmayı başaran şirket, böylece yüksek zenginliğe ulaşılmasını sağladı. Şirket cirosu geçtiğimiz yıl itibariyle 19 milyar euro olarak açıklandı.

Uğur Şahin BioNTech ile kazanmaya devam ediyor

Uğur Şahin’in kazancı, şirket kazancıyla paralel bir şekilde büyüyor. Şu anda 323. sırada olmasına karşın aşı hareketliliğin devam etmesi, şirketin daha fazla satış yapmasını ve daha fazla kazanmasını sağlıyor.