Wall Street Journal: Ruslar, Türkiye'ye Para Yağdırıyor

Wall Street Journal: Ruslar, Türkiye'ye Para Yağdırıyor

Wall Street Journal’da yer alan bir haberde Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilere değinilerek Rusya'nın Türkiye'ye para yağdırdığı öne sürüldü. Ukrayna'ya...

Wall Street Journal’da yer alan bir haberde Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilere değinilerek Rusya'nın Türkiye'ye para yağdırdığı öne sürüldü. Ukrayna'ya karşı başlattığı askeri harekat sonrasında dünya genelinde pek çok farklı yaptırımın uygulandığı Rusya, şu anda Türkiye ile yakın ilişki içerisinde. Ukrayna ile yaşanan sorunda arabuluculuk görevi gören Türkiye, iki tarafın da ortak bir noktada buluşması için yoğun bir çaba harcıyor. Bu aşamada ise tüm sıcak temaslar, dünya gündeminde yer alıyor. Wall Street Journal’da yer alan bir haberde, “Ruslar Türkiye'ye para yağdırıyor” şeklindeki ifadeler dünya genelinde dikkat çekti. ABD'nin önde gelen ekonomi gazetelerinden bir tanesi olan Wall Street Journal'da özellikle Rusya için Türkiye'nin güvenli bir liman haline geldiği ve Rusların da bu yönde Türkiye'ye tercih ederek yatırımlar yaptığı belirtildi.

Wall Street Journal: TCMB 3 Milyar Dolar Kar Elde Etti

Haberde resmi verilere yer verilirken, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın sadece iki gün içerisinde swap işlemleri üzerinden 3 milyar dolarlık bir gelir elde ettiği belirtildi. Türkiye'nin güvenli bir liman olarak görülmesi ile Rusya'dan ciddi bir döviz akışının sağlanması, Türkiye'deki ekonomik hareketliliği arttırıyor. Yapılan açıklamalarda 10 daire satışından en az 6 tanesinin Rus müşterilere yapıldığı vurgulandı. Haberin derlenmesinde Rusya ve Türkiye'deki vatandaşlar ile görüşme yapıldığı da aktarıldı.