50 Bin Muhtar Maaşına Zam

50 Bin Muhtar Maaşına Zam

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gündemlerden birisi de muhtar maaşı. Planlamaya göre muhtar maaşları asgari ücrete yükseltilecek. 50 bin muhtar, 4 bin...

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gündemlerden birisi de muhtar maaşı. Planlamaya göre muhtar maaşları asgari ücrete yükseltilecek. 50 bin muhtar, 4 bin 253 lira 40 kuruş maaş alacak. 2022 asgari ücret zammı sonrasında muhtar maaşları asgari ücretin altında kaldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtarlar görüşmesinde gündeme gelen maaş artışı, TBMM’ye aktarıldı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda artış konuşulmaya başlandı. Ocak ayında duyurulan müjde, önümüzdeki günlerde resmiyet kazanacak.

Muhtar Maaşlarına 780 Lira 59 Kurul İyileşme

[caption id="attachment_172" align="aligncenter" width="1280"]Muhtar maaşı Muhtar maaşı Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülüyor[/caption] Yapılan görüşmelere göre muhtar maaşlarına 780 lira 58 kuruş iyileştirme yapılacak. Vergi ve ekonomi paketi kapsamında yapılacak yükseltme, tüm muhtarları kapsayacak. Türkiye genelinde seçilen 50 bin 294 muhtar, bu zamdan yararlanabilecek. Düzenlemelerde temel amaç, muhtar maaşlarının asgari maaşın altında kalmaması. 2022’nin ilk 6 ayında 3 bin 472 lira 81 kuruş ödeme alan muhtarlar, ikinci altı ayda bu aradaki farkı da maaş artışı ile alabilecek. Düzenlemelerin yürürlüğe girmesi ile bütçeye 236 milyon liralık yük getirilecek.