ABD İstihbaratı, Kuzey Kore'nin Bu Ay Nükleer Deneme Yapabileceğini Öne Sürdü!

ABD İstihbaratı, Kuzey Kore'nin Bu Ay Nükleer Deneme Yapabileceğini Öne Sürdü!

Beyaz Saray Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD istihbaratının Kuzey Kore'nin bu ayın başlarında başka bir nükleer test yapabileceğini söyledi. Sözcü...

Beyaz Saray Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD istihbaratının Kuzey Kore'nin bu ayın başlarında başka bir nükleer test yapabileceğini söyledi.

Sözcü Jen Psaki, Kuzey Kore'ye atıfta bulunan bir kısaltma kullanarak, "İstihbarat değerlendirmemiz, KDHC'nin son zamanlarda yaptığı kamuoyu açıklamaları ve birden fazla kıtalararası balistik füze denemesi de dahil olmak üzere istikrarsızlaştırıcı eylemleriyle tutarlıdır." dedi.

ABD, ilgili istihbaratı bölgedeki müttefikleriyle paylaştı ve "onlarla yakın koordinasyon içinde" diye ekledi. Pyongyang nükleer denemeyi yaparsa, yedinci denemesi olacak. En son 2017'de yapmıştı.

Biden'ın önümüzdeki hafta yeni yemin edip başlayan Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ve Japonya Başbakanı Kishida Fumio ile birlikte oturacağı bölgesel bir turla Güney Kore ve Japonya'ya hareket etmesi planlanıyor.

Biden Japonya'da, ABD, Japonya, Avustralya ve Hindistan'ı içeren Quad olarak bilinen bölgesel grubun liderler düzeyindeki toplantısına da katılacak.

Perşembe günü erken saatlerde Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore'nin Japonya Denizi'ne şüpheli bir balistik füze fırlattığını duyurmuştu.

Cumartesi gününden bu yana ikinci füze fırlatışıydı. Kuzey Kore yılın başından bu yana 16 füze ateşledi. Pyongyang'ın BM Güvenlik Konseyi kararları ile balistik füze ve nükleer testler yapması yasaklandı.