Afrika Çöl Tozları Kaç Gün Etkili Olacak?

Afrika Çöl Tozları Kaç Gün Etkili Olacak?

Afrika üzerinden Türkiye'ye taşınan tozlarda yeni bir dalga daha geliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan bültenlere göre Türkiye'nin...

Afrika üzerinden Türkiye'ye taşınan tozlarda yeni bir dalga daha geliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan bültenlere göre Türkiye'nin batı ve iç kesimlerinde etkili olacak çöl tozları, bugün itibarı ile görülecek. Geçtiğimiz hafta da benzer bir şekilde yaşanan olay, Türkiye'nin daha çok doğu bölgelerinde etkisini göstermişti. Bu sefer rüzgarların yön değiştirmesi ile Batı bölgelerde görülecek olan çöl tozlarında, vatandaşların olabildiğince açık havalarda bulunmaması gerektiği belirtiliyor. 17 Nisan pazar günü öğle saatlerinden itibaren etkisini artıracak olan çöl tozları, pazartesi gününe kadar devam edecek.

Afrika Çöl Tozları Ne Zaman Bitecek?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalara göre Pazartesi günü sabah saatleri itibariyle Afrika çöl tozları etkisini kaybetmeye başlayacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün açıklaması sonrası Türkiye'deki pek çok farklı kurum benzer uyarılar yapmaya devam etti. AFAD tarafından yapılan açıklamalarda da vatandaşların batı ve iç kesimlerdeki etkili olacak çok tozlarına karşı dikkatli olması, görüş mesafesinde yaşanacak düşüşler ve hava kalitesindeki azalmaya bağlı yaşanabilecek sorunlara karşı tedbirli olunması gerektiği ifade edildi. Açıklamalara göre yer yer yağışlı olacak olan tozlarda, çamur yağma gibi durumlar görülebilir.