Aksoy Araştırma’da Türkiye Ekonomisi Sınıfta Kaldı

Aksoy Araştırma’da Türkiye Ekonomisi Sınıfta Kaldı

Aksoy Araştırma tarafından yapılan yeni araştırmada Türkiye ekonomisi sınıfta kaldı. Ekonomiyi katılımcıların % 88’i berbat olarak yorumladı. Aksoy...

Aksoy Araştırma tarafından yapılan yeni araştırmada Türkiye ekonomisi sınıfta kaldı. Ekonomiyi katılımcıların % 88’i berbat olarak yorumladı. Aksoy Araştırma, Türkiye Monitörü 2022 14. Hafta Araştırması ile ilgili resmi verileri paylaştı. Araştırma şirketinin ekonomi üzerine yaptığı çalışmalarda çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. Son haftalarda ekonomik eleştiriler yükselirken, 14. haftada bu oran zirveye ulaştı.

Aksoy Araştırma: Ekonomi Berbat

Araştırma şirketinin sonuçlarına göre Türkiye ekonomisi vatandaşlar tarafından iyi şekilde değerlendirilmiyor. Katılımcılara Türkiye ekonomisinin mevcut durumunu soran Aksoy Araştırma, berbat diyen kişilerin oranının arttığını duyurdu. Buna göre katılımcıların yüzde 88,1’i ekonomiyi berbat olarak değerlendirdi. Yüzde 2,8’lik kesim mükemmel/iyi yanıtını verirken yüzde 9,1 oranındaki kullanıcılar da aynı yorumunu yaptı.

Hükümet Ekonominin Sorumlusu Seçildi

Araştırmanın bir diğer sorusu ise “Ekonomideki kötü gidişatın sebebi sizce nedir?” oldu. Bu soruya verilen yanıtlarda ise yüzde 76,7’lik kesim kötü yönetimi öne sürerken yüzde 23,3’ü dış güçleri öne sürdü. Bir diğer soruda ise Türkiye’nin durumu ile Avrupalı ülkelerin durumu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözleri üzerinden karşılaştırıldı. Katılımcıların yüzde 84,6’sı Türkiye’nin durumunu daha vahim buldu.