Antalya’da Kumluca ve Finike Sular Altında Kaldı

Antalya’da Kumluca ve Finike Sular Altında Kaldı

Olumsuz hava şartları vatandaşları etkilemeye devam ediyor. Antalya’nın Kumluca ve Finike ilçeleri sular altında kaldı.

Antalya’nın Kumluca ve Finike ilçelerinde dün akşam saatlerinde etkisini artıran yağmur sele döndü. Yağmur sebebiyle çok sayıda evde su baskını yaşandı. Antalya Meteoroloji Bölge Müdürü Mehmet Latif Gültekin tarafından da yarın için yağış uyarısı yapıldı. Antalya’nın Finike ilçesinde yaşanan sel felaketinden dolayı 3 gün çeşme suyu kullanılmaması uyarısı da yapıldı.

Kumluca ve Finike’de dün akşam saatlerinde başlayarak ve sabaha kadar devam eden yağmur sebebiyle gündelik hayat olumsuz olarak etkilendi. Bu ilçeler harici Salur, Sarıcasu ve Ortaköy mahallelerinde etkisini gösteren yağmur sebebiyle ilçe merkezinden geçen Gavur Çayı ve 3 dere taştı. Hal böyle olunca da sokak ve caddeler resmen göle döndü, park halinde olan otomobiller, sel sularına kapılarak sürüklendi.

sel.jpg

Süleyman Soylu Açıklama Yaptı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya’da selden etkilenen bölgelerdeki son durumla ilgili açıklama yaptı. Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamada:

"Yağmurun 200 kg'ın üzerinde yağdığı yerler var. Yükseklerde daha yoğun ve şiddetli bir yağmur yağdı. Hem seralar hem de esnaf ve evler etkilendi. Ciddi bir sel hasarı var. İçinde bulunduğumuz çarşı, sokakta esnafın çok ciddi hasarı var. Hem yerin altındaki otoparklardaki araçlar hasar gördü, hem de selin sürüklediği araçlar zarar gördü. Seralardaki işçi evleri olmak üzere buradaki evler zarar gördüler.

701 Personel Görevlendirildi

Şu ana kadar 701 personel görevlendirildi. 497 araç hasar gördü. Yaklaşık 100 konutun hasar gördüğü tespit edildi ama tespit devam ediyor.

Kumluca'da 50-55bin dönümlük sera olduğu değerlendiriliyor. 12 binlik dönümünde hasar var. Şükredeceğimiz tek bir şey var can kaybı ile karşılaşmamız olması. Kalp krizinden bir vefat var ama sele bağlı olup olmadığı tespitlerle belli olacak. 50 gönüllümüz var. 100 Jandarmamız geldi, sayıyı 500'e çıkaracağız. Belediyenin altındaki 3 dönümlük otoparkta araçlar var, tavana kadar su dolmuş durumda. Suyu çekeceği. Evlerin asansör boşluklarında ciddi su var, onlar da çekilecek. Kıymetli Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a sabahtan beri bilgileri verdik.

Birçok afetle karşı karşıya kaldık, hiçbirinde vatandaşımızı yalnız bırakmadık, bırakmayız da Sayın Cumhurbaşkanımızın tüm afetlerde talimatıdır; vatandaşımızın işini devam ettirebilecek duruma gelinceye kadar bu hal ortadan kaldırılıncaya kadar elden gelen yapılacak. Devletimiz tüm kurum ve kuruluşlarıyla buradadır. Cana bişey gelmedi, bizim tesellimiz budur. Diğerlerini el birliğiyle toparlayacağız.

Bizim ilk yaptığımız bu tip afetlerde ilk müdahaleyi yapmak, vatandaşımızın yanında olmak, hasar tespitlerini yapmak. Biraz sonra arkadaşlarla oturacağız, bir durum değerlendirmesi yapacağız. İlk müdahalelerimizi yaptık. Ne şekilde olursa olsun buradaki vatandaşımızı yalnız bırakmayacağız. Diğer meselenin de nereden kaynaklandığını biliyorum, oraya da halel getirmeyecek bir çözüm bulmaya çalışacağız."