Bakan Bilgin Duyurdu! EYT’de Yaş Sınırı Olacak Mı?

Bakan Bilgin Duyurdu! EYT’de Yaş Sınırı Olacak Mı?

Son zamanların gündem maddesi EYT ile ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Bakan Bilgin tarafından EYT’de yaş sınırı olacak mı? sorusuna cevap verildi.

EYT ile ilgi haberler gelmeye devam ediyor. EYT’de yaş sınırı olacak mı sorusu arama motorları üzerinden sıklıkla araştırılmaya başlandı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yaş sürprizi gündeme bomba gibi düştü. Emeklilik hayali kuran milyonlarca kişi kadınlarda 48 yaş erkeklerde ise 50 yaş kriterinin getirileceğini iddia ediyordu. Konuyla ilgi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin cevap verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından:

eyt.jpg

“EYT'yi soruyorlar. EYT konusu Türkiye'nin önündeki en önemli konulardan birisi. Beni arayan arkadaşlarımız, beni arayan gazeteciler, EYT'li olanlar hep şunu soruyorlar. Neden uzadı? Uzamasının sebebini söyleyeyim. Herkesi dinlemek zorundayız. Şunu öteleyin bunu öteleyin diyenler oluyor. 1999 öncesini kapsıyor. Fakat o zaman henüz bizde dijital kayıt sistemi yoktu. Bunların büyük çoğunluğu iş değiştirmiş, evrakları kaybolmuş. Bütün bunları organize etmeye çalışıyoruz.

Bu ayın sonuna kadar Meclis'e getireceğimi söylemiştim. Çalışmaları tamamladığım zaman yüce Meclis'te paylaşacağım. En kapsamlı düzenlemeyi yapacağımdan kimsenin endişesi olmasın. Gerçekçi bir çalışma yapmamız lazım.

TBMM milletimizin iradesini temsil eden bir Meclis'tir. Burada her türlü eleştirinin yapılması çok kıymetlidir.

İşçi işveren ilişkilerinde biz devlet olarak nerede duruyoruz? Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren devlet emekçilerinin hukukunu kendi şartları içinde düzenleyecektir.

Çalışma ilişkilerinde modern toplumda sendikalar en önemli kurumdur. Sendikalar sermaye kendiliğinden güçlüdür mantığı ile kurulur. Emekçilerin ve işçilerin örgütlenmesi sendikalaşması onları işverene kadar korumak içindir. Biz sendikalaşmayı çok önemli görüyoruz. Kamu sendikalaşma oranı yüzde 70'lerdedir oldukça yüksektir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerde bir sendikalaşmaya karşı duruş gelişmiştir. Buna karşı mücadele etmek bütün siyasilerin görevidir” denildi.