Bakan Dönmez’den Açıklama! Doğalgaz ve Elektriğe Zam Yok

Bakan Dönmez’den Açıklama! Doğalgaz ve Elektriğe Zam Yok

Bugün bir canlı yayına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez açıklama yaptı.

Bugün katıldığı bir canlı yayında açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez doğalgaz ve elektrik zammıyla ilgili de açıklama yaptı. Fatih Dönmez tarafından yapılan açıklamada elektriğe ve doğalgaza şuan için zam gelmeyeceği açıklanırken halkın alım gücüne de değinildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapılan açıklamada:

"Şu anda bir zam öngörümüz yok. Hükümetimiz özellikle vatandaşımızın alım gücünü olumsuz etkileyebilecek bu tip maliyetleri zaten kaynağında destekliyor. Hükümet bugüne kadar üzeni düşeni yaptı, bundan sonra da yapacaktır.

Petrolün Kalitesi İyi!

donmez.jpg

Geçmişte bazı keşifler olmuş, ekonomik olmadığı için kapatılan yerler de var. Ama birkaç yerde tekrar değerlendirme yapılmasını ben özellikle talimatlandırdım. Yaklaşık 1 yıldır Şırnak’ta sismik araştırmalara yoğunluk verdik. Sismik araştırmalarımızı ve sondajlarımızı yaptık. Şırnak'taki, Gabar Dağı ve civarında şu anda 4 kuyuda üretimimiz var günlük 1200-1300 varil civarında. Orada kuyu sayımızı 10 ve üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Gabar dağının başka bir bölgesi daha var. Orada da sismik çalışmalarımız tamamlanmak üzere, orada keşif amaçlı sondajlarımızı yapacağız, ümitliyiz. Bazı rakamlar telaffuz ediliyor ama netleştirmeden de açıklamak istemiyoruz. Çünkü bir rakam telaffuz ettiğimizde doğruluğuna emin olmamız lazım ama ümitliyiz açıkçası, onu söyleyeyim. Açıkladığımızda da göreceksiniz son dönemde karada yapılmış en büyük keşiflerden birisi olabilir. Bunun için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Biraz daha bekleyelim. Çalışmalar tamamlanınca inşallah onu da açıklayacağız. 65 bin varil günlük petrol üretiyoruz. 5 yıl önce bu rakam 38 - 40 bin varil idi. Petrol üretiminde de yüzde 50'ye varan artış söz konusu. Petrolün kalitesi de oldukça iyi. Dolayısıyla bizim o bölgede biraz daha yoğunlaşmamız gerekiyor. Sondaj kuyularımızı o bölgeye yönlendirdik. Onlar da inşallah çalışmalarını tamamlayacaklar. Sonrasında bu rezerve ilişkin rakamları kamuoyumuzla paylaşmış olacağız." dedi.