Bakan Nebati’den Trafik Cezalarıyla İlgili Açıklama

Bakan Nebati’den Trafik Cezalarıyla İlgili Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den Trafik cezalarıyla ilgili açıklama geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilen elektronik tebligat uygulamasıyla tasarruf edildiğini duyurdu. Bakan Nureddin Nebati tarafından resmi sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapıldı. Bakan Nebati:

Bakanlığımıza bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilen elektronik tebligat uygulaması ile hem elektronik ortamda tebliğ ettiğimiz 105 milyon belgenin tebligatına ilişkin süreçleri etkinleştirdik hem de sadece posta masrafından 1,8 milyar TL tasarruf sağladık. e-Tebligat uygulamasından 5,9 milyon gerçek kişi ve 1,2 milyon tüzel kişi olmak üzere 7,1 milyon mükellefimiz ücretsiz olarak faydalanabiliyor. Uygulamayı gönüllü olarak kullanan çok sayıda vatandaşımız da bulunuyor. e-Tebligat uygulaması üzerinden Vergi Denetim Kurulu, Ticaret Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığının yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığımıza ait belgeler de tebliğ edilebiliyor.

Trafik Cezaları e-Tebligat Uygulamasına Dahil Edilecek

Bugüne dek 4 milyona yakın belgeyi elektronik ortamda tebliğ ettiklerini belirten Nebati:

“Bu yıl içinde başlayan uygulama ile e-Tebligat uygulaması kapsamında olan mükelleflerimiz adına düzenlenecek trafik para cezaları da elektronik olarak tebliğ edilecek. Söz konusu uygulamanın hayata geçmesinde katkısı olan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bakanlık olarak hem mükelleflerimizin hem de diğer kamu kurumlarımızın süreçlerini kolaylaştıracak uygulamaları hayata geçirmeye devam edeceğiz.”