Bakan’dan Asgari Ücret Açıklaması Geldi

Bakan’dan Asgari Ücret Açıklaması Geldi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den asgari ücret açıklaması geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Bayburt Valiliğini ziyaret etti. Ziyareti esnasında açıklama yapan Vedat Bilgin tarafından asgari ücretle ilgili açıklama yapıldı. Bakan Bilgin esnafa asgari ücret beklentisini sorarken açıklama da yaptı. Bakan Bilgin tarafından yapılan açıklamada:

“Yarın Asgari Ücret Toplantısı var. Bu toplantıdan sonra uzlaşmaya varacağımızı daha önce açıkladım. Ümit ediyorum hem işçilerimizin beklentilerini hem de işverenlerimizin ödeyebileceği bir sınırdaki bir beklentiyi gerçekleştirmiş oluruz. Tabii esnaf da 'Ödeyebileceğimiz bir şey yapın iş yerimiz açık kalsın' diyor. Biz burada enflasyonist ortamda Türkiye'nin çalışanlarının rahat edebileceği, rahat nefes alabileceği enflasyonun baskısından kurtulmayı hissettikleri bir rakam olmasını ümit ediyorum" denildi.

Enflasyonla Mücadele Sonuca Ulaştı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin esnafla görüşme yaptıktan sonra enflasyonla ilgili de açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada:

“Pandemi sonrası dünyayı saran, sarsan üst üste iki kriz yaşadık. Birisi sağlık krizi, ikincisi ekonomik kriz. Bu krizin yansımaları Türkiye’yi de etkiliyor. Enflasyon, hayat pahalılığı, bunlar devam ediyor. Ama hiç kimsenin endişesi olmasın. Birincisi şu; enflasyonla mücadele politikamız devam ediyor. Bu politika başarıya ulaşacak. Üstelik de biz ekonomiyi büyülterek bu sorunu çözeceğiz. Büyüyerek sorunu çözme neymiş göstereceğiz. Çünkü büyümeden vazgeçemeyiz. Büyüme, istihdam demek. Büyüme, Türkiye’nin milli gelirinin artışı demek. Büyüme, Türkiye’nin güçlenmesi demek. Büyüme, Türkiye’nin ihracatının artması demek.

Yerli kaynaklara dayalı Döviz üretmenin iki imkanı var. Birisi ekonomik büyüme ihracat, diğeri turizm. Netice itibarıyla şunu söylemek istiyorum; enflasyon önümüzdeki günlerde, önümüzdeki yılda tahmin ediyorum kontrol altına alındı şu anda şimdi zaten biliyorsunuz ama bunu daha da aşağılara çekeceğiz. Fakat şu gerçeği unutmayacağız; enflasyonun karşısında, enflasyonun tahribatına uğramış insanlarımız var. Emekçilerimiz var, çalışanlarımız var, işsizlerimiz var. Bütün yardım almak durumunda bir sürü çalışamayan aileler var. Onların hepsine Türk devleti kendi şefkatli elini uzatıyor. Doğal gaz yardımından tutun, yakın yardımından tutun, yiyecek-giyecek yardımına kadar insanların her derdine koşan bir sosyal devlet kimliğini ortaya koyan bir Türk devleti var” dedi.