Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Duyurduğu Müjde Ne?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Duyurduğu Müjde Ne?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son dakika açıklamasında “müjde” diyerek yeni destek paketi hakkında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son dakika açıklamasında “müjde” diyerek yeni destek paketi hakkında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müjde diyerek bu akşam son dakika açıklaması yaptı. Açıklamasında ihracata yönelik yapılacak yatırımlar için yeni faiz oranları ile finansman sağlanacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, döviz odaklı bir şekilde çalışmak isteyen şirketlerin hedeflendiği yeni düzenlemelerde faiz oranlarının yüze 9’a kadar düşürüleceği ve uzun vadeler ve uygun faiz oranları ile Türk Lirası finansmanının sağlanacağını ifade etti.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Duyurduğu Müjde

Cumhurbaşkanlığı külliyesinin alanında bu akşam düzenlenen iftar programı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları ile büyük bir gündem oldu. İftar sonrası gündeme dair değerlendirmeler yaparak Türkiye'de başlayacak olan yatırım paketlerini duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ihracat yapan ve döviz getirisi sağlayan yatırımcılar için yeni paketler ile işlerin gelişmesi ve daha fazla kazanç imkanı elde edilebilmesi adına finansman sağlanacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda öne çıkanlar ise şöyle; İhracata dönük yatırımlara yerli makine kullanımı, kısmi yurt dışı finansmanı ve bölgesel teşviklere ilave olarak yıllık yüzde 9'a varan faiz oranıyla Türk lirası cinsinden uzun vadeli finansman imkanı getiriyoruz. Döviz kazandırıcı hizmet veren firmalara yüzde 9'a kadar inen faiz oranlarıyla uzun vadeli Türk lirası finansmanı sağlıyoruz. Proje finansmanı prensipleriyle harcama mukabili ve belge karşılığı kullandırılacak bu krediler için 100 milyar lirası ihracat, 50 milyar lirası turizm için olmak üzere toplamda 150 milyar liralık bir kaynak ayırdık. KOBİ'ler için 250 milyon lira, KOBİ dışı firmalar için 1,5 milyar lira limiti olan yüzde 9'a varan yıllık faiz oranı ve 2 yılı ödemesiz 3 ila 10 yıl arası vade ile kullandırılacak.