Et Fiyatları 32 Yılın Zirvesine Ulaştı

Et Fiyatları 32 Yılın Zirvesine Ulaştı

Sadece Türkiye'de değil, dünya genelinde yükseliş yaşayan et fiyatları tarihi zirveleri zorluyor. Yapılan araştırmalarda ortalamalara göre 32 yılın...

Sadece Türkiye'de değil, dünya genelinde yükseliş yaşayan et fiyatları tarihi zirveleri zorluyor. Yapılan araştırmalarda ortalamalara göre 32 yılın zirvesine ulaşıldı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü dünya genelindeki gıda fiyatları ile ilgili yeni bir değerlendirme yaptı. Et fiyatlarına odaklanan değerlendirmede son 32 yılın en yüksek fiyatlarına ulaşıldığı ve alım gücünün düşmesi, pandemi dönemi ve yüksek enflasyon nedeniyle vatandaşların et ve et ürünlerine ulaşmada zorluk yaşadığı belirtildi. Mart ayının geride kalması ile ay itibariyle yeni resmi verileri açıklayan kurum, et endeksinin ortalama 159.3 puana ulaştığı belirtildi. Mart ayında yüzde 4.8’lik bir artış ile ortaya çıkan bu tablo, 1990 yılından bugüne kadarki süreç içerisinde et fiyatlarının hiç olmadığı kadar yüksek seviyelere ulaşmasıyla alım gücünü düşürdü.

Tek Yükselen Et Fiyatları Değil

Dünya genelinde sadece yükselen ev fiyatları değil. TFO açıklamalarına göre kümes hayvanı fiyatlarında da benzer bir yükseliş görüldü. Kümes hayvanları için mevcut ekonomik olumsuzlukların yanı sıra kuş gribi salgınlarının hızlanması, arzın düşmesi fiyatların yükselmesinde etkili oldu. Ukrayna ile Rusya arasında başlayan savaş, yükseliş yaşanmasındaki bir diğer etken. Özellikle gıda fiyatlarında ve buğday gibi tahıl ürünlerinde her iki ülkenin etkin bir şekilde dünya piyasasında yer alması savaş ile fiyatların yüksek seviyelere ulaşmasına yol açtı.  Sadece mart ayı içerisinde gıda fiyat endeksinde yüzde 17.1 oranında artış görüldü. Tavuk eti, gıda fiyatları ile birlikte ayçiçeği tohumu ve süt ürünlerinde de benzer tablolar görülüyor.