EYT Açıklaması Bakan Bilgin’den Geldi

EYT Açıklaması Bakan Bilgin’den Geldi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT ile ilgili açıklama yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından EYT düzenlemesinde yaş aralığının ihtimal dahilinde olduğu ve netlik kazanmadığı açıklandı. EYT sayısının Aralık ayı başında 1 milyon 900 bin olduğu ve yapılacak çalışmada yaş aralığının olup olmayacağı belli olmadı. Bilgin tarafından asgari ücretle ilgili de elde ettikleri verileri değerlendirerek belirledikleri rakamın yaklaşık 460 dolara karşılık geldiği ve Cumhuriyet tarihinin rekoru olduğuna işaret edildi. Bakan Bilgin tarafından:

"Cumhurbaşkanımıza arz ediyorum. Ben bu toplantıda da geldiğimiz son aşamayı Cumhurbaşkanımızla paylaşacağım, ileteceğim, kendisi değerlendirecek. Kabinede karar çıkar mı kesinlikle söyleyemem ama değerlendirileceğini söyleyebilirim.

bilgin.jpg

Yaş Konusu Henüz Netleşmedi

Seçenekli bir tablo var önümüzde. Ben bu tabloyu arz edeceğim. Bir yaş aralığı olması ihtimal dahilindedir. Henüz netleşmedi. İmkanlar nispetinde en kapsayıcısı olacak. Ödemelerde firma limitlerinden düşmeyecek bir çalışma olacak. Emekli olarak çalışmaya devam ederlerse sosyal güvenlik deste primi ödeniyor. O pirim şimdi yüksek. Emekli olmadan çalışanlarla aynı seviyeye getirmeye düşünüyoruz."

Ocak Başında 2 Milyonu Geçebilir

Şu anda aralık ayının başındaki rakam 1 milyon 900 bin idi. Her ay sayılar artıyor. Ocak başında 2 milyonu geçebilir. Bu kadar kişi yaş şartı olmasaydı emekli olabilecekti. Yaklaşık 400 bini memur, 480 bini BAĞ-KUR'lular. Diğerleri, çoğunluğu da 4A'lılar. 274 bin kişini de işi yok ve yaşı bekliyor. Yaş sınırı olursa aşağı yukarı yarısı bu yıl, yarısı diğer yıl oluyor.

Yarın Meclise Gidiyor

Geçtiğimiz sene kamu çalışanlarımıza enflasyonun üzerinde bir artış yaptık. Bu sene de çalışmalarımız devam ediyor. Yılbaşından hemen önce ya da sonra hemen paylaşırız. Kamu çalışanlarımız için yaptığımız çok önemli bir şey var. Talep edilirken çok konuşuluyordu ama çözülünce pek konuşulmuyor. O da şu, sözleşmeli personellerimizi kadroya geçirdik. Yarın meclise gidiyor" denildi.