Finlandiya'nın NATO İttifakına Katma Değer Sağlayacağını Düşünüyoruz!

Finlandiya'nın NATO İttifakına Katma Değer Sağlayacağını Düşünüyoruz!

Moskova'nın gölgesinde konuşan Finlandiya'nın üst düzey diplomatı Perşembe günü NATO üyeliğinin prosedürlerini başlatacak. Ona göre NATO ittifakına...

Moskova'nın gölgesinde konuşan Finlandiya'nın üst düzey diplomatı Perşembe günü NATO üyeliğinin prosedürlerini başlatacak. Ona göre NATO ittifakına Finlandiya'nın katılması katma değer getirecek.

Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komitesi'ne verdiği demeçte, "Finlandiya'nın NATO üyeliği Baltık Denizi bölgesinin ve Kuzey Avrupa'nın güvenliğini ve istikrarını güçlendirecek." ifadelerine yer verdi.

"Finlandiya'nın NATO'ya katma değer sağlayacağına inanıyoruz. Savunma kuvvetlerimiz 280.000 asker ve eğitimli 900.000 erkek ve kadından oluşuyor." dedi.

Rusya - Ukrayna savaşının Avrupa ile Finlandiya arasındaki güvenliği sarstığını söyleyen Haavisto, ülkesinin bir askeri tehditle karşı karşıya olmadığını fakat seçim özgürlüğüne yönelik ulusal onayın ve finansın ayrılmaz bir parçaları olarak kaldığını belirtti.

Finlandiya cumhurbaşkanı ve başbakanının Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkenin NATO üyeliği için gecikmeden başvurulacağını belirten Haavisto, "Bu resmen ulusal bir karar alma aşaması ve buna hızla yaklaşıyoruz." dedi.

Finlandiya, Rusya ile 1300 kilometrelik bir sınırı paylaşıyor, II. Dünya Savaşı'nın başlarında Sovyet istilası ile karşı karşıyaydı. Ülke Soğuk Savaş sırasında askeri tarafsızlığını korusa da 1995 yılında NATO ortaklık anlaşması imzaladı.

Rusya'nın 24 Şubat tarihinde Ukrayna'ya savaş açmasının ardından Finlandiya ve İsveç'te NATO üyeliğine verilen destek önemli ölçüde artış sağladı.

Rusya defalarca Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmaması gerektiğini belirtti. Moskova, ülkenin üyelik süreci yeni başlamış olmasına rağmen, ülkenin NATO'ya katılma olasılığını öne sürerek Ukrayna'ya karşı olan savaşını haklı çıkarmaya çalışmıştı.