Gökbilimciler Samanyolu'nun Merkezindeki İlk Kara Delik Görüntüsünü Ortaya Çıkardı!

Gökbilimciler Samanyolu'nun Merkezindeki İlk Kara Delik Görüntüsünü Ortaya Çıkardı!

Uluslararası gökbilimciler ekibi, Sagittarius A* olarak bilinen kozmik bir cisim olan kendi Samanyolu galaksimizin merkezindeki süper kütleli bir kara deliğin...

Uluslararası gökbilimciler ekibi, Sagittarius A* olarak bilinen kozmik bir cisim olan kendi Samanyolu galaksimizin merkezindeki süper kütleli bir kara deliğin ilk görüntüsünü ortaya çıkardı.

Olay Ufku Teleskobu (EHT) İşbirliği olarak bilinen küresel bir bilim adamları ekibi tarafından üretilen görüntü, bu görünmez nesnenin varlığının üç yıl öncesini gösteriyor. Kara delikler, yer çekiminin çok yoğun olduğu ve ışık dahil hiçbir şeyin kaçamadığı uzay bölgeleridir.

Bu nedenle görüntü, kara deliğin kendisini değil, tamamen karanlık olduğu için onu çevreleyen gazı gösteriyor. Bu kara delik güneşimizden dört milyon kat daha büyük.

Tayvan'daki Academia Sinica'dan EHT proje bilimcisi Geoffrey Bower, "Bu benzeri görülmemiş gözlemler, galaksimizin tam merkezinde neler olduğuna dair anlayışımızı büyük ölçüde geliştirdi." dedi.

Bower ayrıca Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS) tarafından sağlanan bir açıklamada, gözlemlerin "bu dev kara deliklerin çevreleriyle nasıl etkileşime girdiğine dair yeni bilgiler" sunduğunu söyledi.

Sonuçlar The Astrophysical Journal Letters'da yayınlandı.