Halide Edib Adıvar'ın Yağlı Boya Tablosu Prag'da Bulundu!

Halide Edib Adıvar'ın Yağlı Boya Tablosu Prag'da Bulundu!

Çağdaş Türk edebiyatının ve özellikle de Türk romanının temel taşlarından yazar Halide Edib Adıvar'ı tasvir eden, 1920'lerin sonlarında Çek ressam...

Çağdaş Türk edebiyatının ve özellikle de Türk romanının temel taşlarından yazar Halide Edib Adıvar'ı tasvir eden, 1920'lerin sonlarında Çek ressam Alphonse Mucha'nın yaptığı yağlı boya tablosu Prag'da bulundu.

Halide Edib Adıvar, Türk edebiyatında yayınlanan ilk savaş romanının yazarıdır. Tablo, ünlü ressamın Londra'da yaşayan torunu ve Mucha Vakfı'nın başkanı John Mucha aracılığıyla keşfedildi.

Türkiye'nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış yaptığı açıklamada, Halide Edib Adıvar'ın 1925 yılında eşiyle birlikte Prag'ı ziyaret ettiğini ve burada kaldıkları süre boyunca dönemin ünlü Çek ressamı Alphonse Mucha ile arkadaşlık ettiklerini söyledi.

Alphonse Mucha, art nouveau döneminde Paris'te yaşamış, stilize edilmiş ve dekoratif teatral posterleriyle tanınmış Bohem ve Çek bir ressamdı.

Halide Edib Adıvar'ın Fotoğrafına Bakılarak Yapılmış

Egemen bağış, Halide Edib'in bir fotoğrafının Mucha'nın elinde olduğunu ve o fotoğrafa bakarak yağlı boya tablosunu yaptığını ifade etti. Bağış ve ekibi, Prag'da çalışmaya başladıkları günden beri tablonun nerede olduğunu bulmaya çalışıyorlardı.

COVID-19 ile ilgili kısıtlamalar nedeniyle uzatılan ve iki yılı aşan araştırmaları sayesinde nihayet tabloyu bulduklarını kaydeden Bağış, Mucha Vakfı'nın Prag'daki koleksiyonunda karşılaştıklarını ifade etti.