İBB’nin Sultanahmet Meydanı’ndaki Etkinlik Talebi Kabul Görmedi

İBB’nin Sultanahmet Meydanı’ndaki Etkinlik Talebi Kabul Görmedi

İBB tarafından Sultanahmet Meydanı'nda yapılmak istenen Ramazan ayı etkinliklerine İstanbul Valiliği izin vermedi. İstanbul Valiliği tarafından yapılan...

İBB tarafından Sultanahmet Meydanı'nda yapılmak istenen Ramazan ayı etkinliklerine İstanbul Valiliği izin vermedi. İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamalarda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Sultanahmet Meydanı'nda yapmak istediği etkinliklere izin verilmediği ifade edildi. 23 Mart tarihinde etkinlikler ile ilgili talebini ileten İstanbul Büyükşehir Belediyesi, onay yazısı beklerken etkinliğin kabul edilmediğini öğrendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi birimi tarafından gönderilen talepte; Sultanahmet Meydanı, Yenikapı etkinlik alanı, Maltepe, Orhangazi şehir parkı ve diğer ilçelerde gerçekleştirilecek etkinlikler ile ilgili detaylara yer verildi. Mevcut detaylar dahilinde inceleme yapan İstanbul Valiliği ise konu ile ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan görüş aldı. Daha sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesin’e talep ile ilgili yanıt veren Valilik, bölgenin tarihi alan olması nedeniyle etkinliğe izin verilmediğini ifade etti.

İBB’ye Ret!

Bakanlık açıklamasında, “Kurulmak istenen stantların ve etkinlik sahnelerinin söz konusu meydanların çevresindeki 1 grup korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli anıt eserlerin görünürlüğünü ve algılanmasını olumsuz yönde etkilemesi, tarihi meydanlardaki yaya geçişinin daraltılması ve meydan çevresindeki kültür varlıklarına yaya erişiminin kısıtlanması nedeniyle uygun olmadığına karar verildi” denildi.