İsrail, Kudüs'teki Mescid-i Aksa Vaizinin Seyahat Etmesini Yasakladı!

İsrail, Kudüs'teki Mescid-i Aksa Vaizinin Seyahat Etmesini Yasakladı!

İsrail, Doğu Kudüs'teki Mescid-i Aksa'nın vaizi Şeyh Ekrima Sabri'nin dört ay boyunca seyahat etmesini yasakladı. Vaizlik bürosundan yapılan açıklamaya...

İsrail, Doğu Kudüs'teki Mescid-i Aksa'nın vaizi Şeyh Ekrima Sabri'nin dört ay boyunca seyahat etmesini yasakladı. Vaizlik bürosundan yapılan açıklamaya göre, kendisine İsrail İstihbarat Teşkilatı'ndan 4 aylık bir süre için seyahatten men cezası verilmiş.

Cami vaizine yönelik seyahat yasağı için sebep olarak "devlet güvenliğine tehdit" gösterildi. Şeyh Ekrima Sabri, İsrail'in bu yasağını haksızlık olarak nitelendirdi.

83 yaşındaki Sabri, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bu haksız karar benim konumumu değiştirmeyecek, halkıma ve milletime karşı dini görevimi yapmama engel olmayacak." dedi.

"Mescid-i Aksa'yı Müdafaa Etmeye Devam Edeceğim"

"Yaşadığım müddet boyunca orayı müdafaa etmeye devam edeceğim." dedi. Avukatı Hamzeh Qutteineh yaptığı açıklamada seyahat yasağını "İsrail, Mescid-i Aksa vaizi'nin dini rolünü kısıtlamaya çalışıyor, bu vaizlere yönelik baskıcı önlemlerin bir parçası" olarak yorumladı.

Geçtiğimiz yıllarda da birkaç kez tutuklanan Sabri, mescidden aylarca men edilmişti.