İstanbul İçin Uzmanlardan Arka arkaya Deprem uyarısı! 

İstanbul İçin Uzmanlardan Arka arkaya Deprem uyarısı! 

Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan deprem sonrası Uzmanlar İstanbul için hareketliliğe dikkat çekerek 7.0 üzerinde deprem olacağını söyledi. 1999 yılında...

Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan deprem sonrası Uzmanlar İstanbul için hareketliliğe dikkat çekerek 7.0 üzerinde deprem olacağını söyledi.

1999 yılında yaşanan yıkıcı deprem sonrası İstanbul'da yıkıcı bir depremin olacağı yıllardan beri konuşuluyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda, depreme yönelik hazırlık yapılması gerektiği vurgulanırken, bugüne kadarki süreçte ciddi somut adımlar atılmadı.

Daha yıkıcı olması beklenen İstanbul depremi için Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan hareketlilik ek uzmanlara göre bir sinyal. Büyük Marmara depremi yaklaşıyor mu, beklenen deprem olacak mı gibi soruların arka arkaya geldiği deprem hakkında yeni açıklama Prof. Dr. Naci Görür’den geldi. İstanbul için beklenen depremin süresinin giderek kısaldığını ve bölgedeki hareketliliklerin tehlikeye işaret ettiğini söyleyen Profesör Doktor, konuyla ilgili olarak "İstanbul bizim beklediğimiz deprem periyodu içerisinde zamanı tükeniyor. 7.0'ın üzerinde bir deprem ile sınanacak" dedi.

“30 Yıl İçinde Deprem  Olma İhtimal Yüzde 62”

Beklenen deprem için 30 yıllık süreyi öngören uzman, bu süre içerisinde deprem olma ihtimalinin yüzde 62 olduğunu belirtti. Zonguldak'ta yaşanan depremin farklı bir fay üzerinde olduğunu ve bu nedenle İstanbul depremine yönelik ciddi bir tehlikeyi şu an için yaratmadığını söyleyen uzman, buna karşın yer altı hareketliliklerinin farklı fayları etkileyebileceğini de söyledi.

Zonguldak'ta yaşanan deprem sonrası bir sonraki hareketlilik Kahramanmaraş, Erkenek ve Çelikhan bölgelerinde bekleniyor. İstanbul'da ise sismik boşluğun devam ettiği ve 7.0 üzerine çıkacak bir deprem ile Kuzey Anadolu Fayı’nın enerjisini boşaltacağı ifade edildi.