İttifak Sayısı 4’e Mi Çıkıyor?

İttifak Sayısı 4’e Mi Çıkıyor?

Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı'nın yanı sıra seçimler öncesinde ittifak sayısının 4'e çıkacağı iddia edildi. Bir dönem ANAR genel müdürü...

Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı'nın yanı sıra seçimler öncesinde ittifak sayısının 4'e çıkacağı iddia edildi.

Bir dönem ANAR genel müdürü olarak çalışan Siyasal İletişim Danışmanı İbrahim Uslu ittifaklar ile ilgili yeni bir değerlendirme yaptı. İttifak sayısının 4'e çıkabileceğini ifade eden İbrahim Uslu, Türkiye'de kurulan yeni partiler ile birlikte ittifakların çok daha güçlü olabileceğini ve seçim öncesinde 2 ittifaka yeni 2 ittifakın daha katılmasının beklenildiğini ifade etti.

HDP’nin Baraj Sınırı Yok

HDP ile ilgili değerlendirmesinde baraj sorunu yaşamayacağını ifade eden İbrahim Uslu, tüm çalışmalarda ve araştırmalarda HDP'nin yüzde 11'in altına düşmediğinin görüldüğünü ve HDP’nin seçimlerde farklı partiler ile ittifak kurarak farklı bir strateji içerisine girebileceğini söyledi.

Memleket Partisi, Türkiye Değişim Partisi, Demokratik Sol Parti, Vatan Partisi, Hür Dava Partisi ve Yeniden Refah Partisi gibi pek çok parti seçim öncesinde hazırlıklarını sürdürüyor. Seçimlerde barajın düşmüş olması ve ittifaklar ile birlikte mecliste koltuk alma ihtimalinin artması, partilerin ittifaklara daha sıcak bakmasını sağladı. Bu bakımdan İbrahim Uslu’nun öne sürmüş olduğu 4 ittifaklı bir seçim dengelerin tamamen değişmesine neden olabilir. Sabah Gazetesi’nden Yavuz Donat tarafından aktarılan bilgilerde İbrahim Uslu’nun mevcut ittifaklar ile ilgili değerlendirmesine yer verildi. Uslu Uslu, "İttifaklar... Cumhur İttifakı... Millet İttifakı... İbrahim Uslu, "İttifak sayısı artabilir... 4'e çıkabilir" dedi. Nasıl yani? Kimler kimlerle ittifak yapabilir ki? İbrahim Uslu'nun yanıtı:  Muharrem İnce'nin Memleket Partisi... Mustafa Sarıgül'ün Türkiye Değişim Partisi... Demokratik Sol Parti... Vatan Partisi... Hür Dava Partisi... Yeniden Refah Partisi... İttifak yapabilirler. Neden olmasın? HDP'nin baraj sorunu yok... Yüzde 11'in altına düşmüyor... Seçimde soldaki partilerle... TİP'le... EMEP'le ittifaka gidebilir... Yüzde 12.5'e çıkmaya çalışabilir" dedi.