Kadına Yönelik Şiddette Yeni Dönem Başlıyor

Kadına Yönelik Şiddette Yeni Dönem Başlıyor

Türkiye'nin en büyük sorunlarından bir tanesi olan kadına yönelik şiddet için İçişleri Bakanlığı yeni bir genelge yayınladı. Genelgede alınan yeni...

Türkiye'nin en büyük sorunlarından bir tanesi olan kadına yönelik şiddet için İçişleri Bakanlığı yeni bir genelge yayınladı. Genelgede alınan yeni kararlara yer verildi. İçişleri Bakanlığı bugün 81 ile yeni bir genelge gönderdi. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 2022 Faaliyet Planı başlığı taşıyan genelgede, bugüne kadar yapılmayan yeni çalışmaların yapılacağı görüldü.

5 Milyon Erkeğe Eğitim Verilecek

Dikkat çeken en önemli gelişmelerden bir tanesi eğitim oldu. Genelgeye göre Türkiye'de 5 milyon erkeğe kadına yönelik şiddet konulu eğitimler verilecek. Aynı zamanda elektronik kelepçe sayısında da 2022 yılı itibariyle 1500 artış hedefleniyor. 5 milyon uygulama indirme sayısına ulaşılması ve kadın Konukevi sayısının Türkiye genelinde arttırılması 2022 yılı genelinde Bakanlığın hedefleri arasında. 2021 ile 2025 yıllarını kapsayan özel çalışma kapsamında hazırlanan yeni genelgede kadına yönelik şiddette kalıcı ve etkin sonuçların alınmak istendiği belirtildi. 5 ana hedefi ve 28 alt hedefin belirlendiği genelgede, performansın ve sonuçların değerlendirilebilmesi için 110 performans göstergesi de hazırlandı.

Kadına Yönelik Şiddet Genelgesinde Neler Var?

Kadına yönelik şiddet Genelgesi içerisinde 81 il genelindeki genel olarak hedefler şöyle;
  • 5 milyon erkeğin eğitilmesi
  • Gizlilik kararlarının hızlı bir şekilde uygulanması
  • Elektronik kelepçe kullanımının yaygınlaşması
  • Türkiye genelindeki büro amirliği sayısının arttırılması
  • 000 kolluk personeline eğitim verilmesi
  • Bilgilendirmenin yapılabilmesi adına özel ve dikkat çekici el kitapçıklarının hazırlanması
  • Türkiye genelinde eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının hızlandırılması