Karadenizli balıkçılara destek ödemesi yapılacak

Karadenizli balıkçılara destek ödemesi yapılacak

2021 yılında Karadeniz'de yaşanan sel felaketinde zarar gören balıkçılar için destek ödeme kararı alındı. Hatırlanacağı üzere Karadeniz'de 2021...

2021 yılında Karadeniz'de yaşanan sel felaketinde zarar gören balıkçılar için destek ödeme kararı alındı. Hatırlanacağı üzere Karadeniz'de 2021 yılında meydana gelen sel felaketi bölgedeki pek çok vatandaşı mağdur duruma düşürmüştü. Balıkçılar ise yaşadıkları maddi zarar sonrası devletten destek beklediğini açıklamıştı. Resmi Gazete'nin 2 Nisan tarihli sayısında balıkçılar için yapılması planlanan ödemelere yönelik ilk defa detaylara yer verildi. Açıklamalara göre balıkçılara destek ödemesi yapılacak ve maddi açıdan zararların bir kısmı karşılanacak.

İşte destek Ödemesinde Detaylar

Yapılan açıklamalarda Karadeniz Bölgesi'ndeki Bartın, Kastamonu ve Sinop başta olmak üzere selin etkili olduğu bölgelerde araştırma çalışmaları yapılacak ve zarar gören balıkçıların mevcut Balıkçılık faaliyetlerine göre destek alması sağlanacak. Destek ödemelerinde tekne boyutu doğrultusunda bir planlamanın yapıldı. Balıkçı gemisi sahiplerine yapılacak olan 2022 yılı destek ödemelerinde 5 metreye kadar balıkçı gemisi olanlara 1000 lira, 7.99 metreye kadar balıkçı gemisi olanlara 1.250 lira, 9.99 metre balıkçı gemisine sahip olanlara 1350 lira ve daha uzun, büyük gemilere 1450 liralık tek seferlik bir maddi destek sağlanacak.