Kargo Teslimlerinde Pencere Yöntemine Dikkat!

Kargo Teslimlerinde Pencere Yöntemine Dikkat!

Kargo teslim gibi kişilerin imzasının alındığı durumlarda senetlere pencere yöntemi ile imza atılması, Türkiye genelinde binlerce kişinin mağdur olmasına...

Kargo teslim gibi kişilerin imzasının alındığı durumlarda senetlere pencere yöntemi ile imza atılması, Türkiye genelinde binlerce kişinin mağdur olmasına yol açtı. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda ise dolandırıcılık yöntemlerinde son dönemlerde pencere yönteminin büyük bir artış kaydettiği belirtildi. Kargo teslim tutanaklarının imza bölümünün küçük bir kutucuk şeklinde kesilmesiyle altına yerleştirilen senet ya da evraklara imza atılmasını sağlayan dolandırıcılar, bu yöntem ile binlerce kişiyi zarara uğrattı. Kargo teslimi sırasında yaygın bir şekilde yapılan bu işlemlerde vatandaşların hangi kağıdını imzaladığına dikkat etmesi gerekiyor. Kargo teslim işlemlerinin hızlı bir şekilde yapılmak istenmesi nedeni ile vatandaşların çoğu zaman dikkat etmediği bu dolandırıcılık yöntemi, milyon liralık borçlara imza atılmasına neden olabiliyor.

Pencere Yöntemine Dikkat!

Uzmanların önerilerine göre kağıdın basit bir şekilde incelenmesi pencere yöntemine karşı alınabilecek en iyi önlemlerden birisi. Vatandaşlar belgenin önünü ve arkasını kontrol ettikten sonra kağıda imza atabilir. Konu ile ilgili yapılan açıklamalara göre vatandaşların imzalayacağı kağıdı incelemesinde hukuki açıdan bir sorun bulunmuyor. Vatandaşlar olası şüpheli durumlara karşı haklarını arayabileceği gibi Emniyet Genel Müdürlüğü birimlerinden de destek talep edebilir.